18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Gasquet/Benneteau - Bryan/Bryan: (AH: +1,5 Sæt) 1

2,21Bet365
Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

OL – semifinale (herredouble) – græs

Spillet udløser gevinst ved sætgevinst til Gasquet og Benneteau. Hvis kampen ikke færdigspilles, sættes væddemålet til odds 1,00.

Oddset fås ved at sætte 50,94% af indsatsen på Bryans 2-1 @4,33 og den resterende del af indsatsen på Gasquet/Benneteau @4,50.

Er der nogen, der er overvurderet hos bookmakerne i tennissporten, så er det Bryan-brødrene, og jeg forstår overhovedet ikke, hvordan man kan spille dem til 1,15 og deromkring i dag. De møder Gasquet/Benneteau, som har præsteret mindst lige så godt i turneringen indtil videre, og selv om Bryans naturligvis er ret store favoritter, fordi de er et meget mere sammentømret par, så er det stadig små marginaler, som ofte afgør de her doublekampe, og 2,21 på sæt til franskmændene er et rigtigt fint odds.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
50-0-50%
Betvalue
3110,5%
Spilbar ned til odds
2,00
Rigtig/forkert
Læs Bet365-anmeldelse
Betting tip

Udregning af indsatsfordeling: http://www.betxpert.com/odds-tools/halvgardering 

Gasquet og Benneteau spiller deres første turnering sammen i år, og det er naturligvis et handicap ift., at de her møder verdens mest sammentømrede par, men her stopper det negative også. Franskmændene er begge fantastiske boldspillere, og Gasquet er vel nok en bedre tennisspiller end Bryan-brødrene nogensinde har kunnet forestille sig at være. Både Benneteau og Gasquet er fremragende ved nettet, de server fint, og de vil være utroligt motiverede for at stå i den OL-finale.

De har leveret fortrinlige resultater i turneringen indtil videre. Tre gange 2-0 over så gode par som Hutchins/Fleming, Bhupathi/Bopanna og Zimonjic/Tipsarevic… Imponerende når man yderligere ser, at de kun har haft brug for en enkelt tiebreak til at vinde de seks sæt. Selv om de ikke har spillet meget sammen, så har de i 2011 slået Nestor/Mirnyi, og tidligere har de slået både Erlich/Ram og Björkman/Mirnyi, mens de kun tabte 12-10 i matchtie til Federer/Wawrinka sidste år i Indian Wells. Eneste lidt beskæmmende resultat i deres ”doublekarriere” er nederlaget på grus i Monte Carlo-finalen i 2007 på 26 16 til netop Bryan-brødrene, men jeg vurderer præmisserne i dag helt anderledes end dengang.

Bryan-brødrene har man vel ikke kunnet finde værdi på oddsmæssigt de sidste fem år, og den er da helt gal nu, hvor jeg ellers synes, brødrene halter mere end nogensinde. Én af dem (mener, det er Mike) har fået barn for nyligt, og måske er det dét, der gør det… Jeg ved det ikke, men faktum er, at de ikke har vundet en af de tre Grand Slams i år. En rekordliste på 41-10 for 2012 er ikke specielt prangende for et par, som næsten altid kun ligger i oddslejet 1,10-1,25. De gange jeg har set dem spille, har de heller ikke virket så tændte, som jeg ellers kender dem. Deres nederlag til Løchte/Marray i Wimbledon (hvor Bryans gav omkring 1,05-1,10) var meget skuffende (ikke for mig personligt selvfølgelig), og selv om Løchte/Marray spillede fantastisk og vandt fortjent, så var det trods alt en lidt tam indsats af doublekongerne, hvor man ikke så meget til deres ellers legendariske chest pumps.

Her ved OL har de gjort det, de skulle og så ikke mere. 76 67 63 over Bellucci/Sa, 76 76 over Davydenko/Youzhny og 76 76 over Erlich/Ram er det blevet til – ikke ligefrem noget der lugter af den dominans, som odds 1,15 normalt er garant for.

Det kan sagtens være, at de slår franskmændene i to tætte sæt, men jeg føler mig overbevist om, at det i det mindste bliver tæt, og så er 2,21 på, at underdogsene vinder bare ét af sættene altså ret godt.

Head to head

Kun det enkelte opgør som er beskrevet ovenfor.

Velkomstbonus
Bet365
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.20
Min. Bonus
50 kr
Anmeldelse
100 % velkomstbonus op til 1.000 DDK
Omsætningskrav: Væddemålskreditter fra 50 kr, op til 1.000 kr. Min. odds og væddemålsundtagelser gælder. Gevinster er eksklusive indsats for væddemålskreditter.
Bonuskode: Benyt bonuskoden BETX1000 når du opretter en konto hos Bet365 for at opnå den bedste bonus Yderligere vilkår

Kun tilgængeligt for nye kunder.

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bet365 hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.