18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Gaël Monfils - Rafael Nadal: (AH: +4,0 Partier) 1

1,95TonyBet
Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Monte Carlo - finale - grus

Monfils har spillet sin bedste tennis denne uge, og han har stadig ikke været i nærheden af at tabe sæt. Nadal har mødt stærkere modstand og er alletiders gruskonge, men Monfils kan regne med støtte fra publikum og ligner en mand, der kan presse Nadal.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
45-15-40%
Betvalue
1102,8%
Spilbar ned til odds
1,89
Rigtig/forkert
Læs TonyBet-anmeldelse
Betting tip

Derfor skal du spille den

  • En linje på +4 partier er med god sandsynlighed ensbetydende med gevinst ved en tæt kamp, uanset om den bliver afgjort i to eller tre sæt.
  • Monfils har ramt sit topniveau denne uge. Han har ikke været i nærheden af at tabe sæt.
  • Nadal var lidt ude i tovene mod både Thiem og Murray. Thiem var kun 1/16 på bps i første sæt, og Murray faldt i niveau.
  • Monfils får formentlig fordel af "hjemmebane" i Monaco. Tilskuerne vil nok meget gerne se en fransk vinder.
  • Monfils har ikke rigtigt nogle svagheder, hvis han forbliver aggressiv hele kampen igennem. Nadal kan ikke vinde ved "bare" at pumpe Monfils' baghånd.
  • Nadal er stadig lige det sidste stykke fra sit tidligere så berømmede topniveau på grus.

Det skal du holde øje med

  • Nadal har vundet denne turnering otte gange. Han har tidligere siddet soleklart på den.
  • Monfils har det med at underpræstere i finaler - han har kun vundet fem ATP-titler i sin karriere.
  • Monfils har aldrig vundet en Masters-titel.
  • Det kan nemt tænkes, at Monfils ender med at være nervøs i morgen - i så fald bliver han formentlig for passiv.
  • Nadal har haft en langt sværere vej end Monfils. Han har slået Thiem, Wawrinka og Murray.
  • Nadal har i 13 indbyrdes opgør slået denne linje hele ti gange.

Head to head, 11-2 til Nadal

12-cv: Rafas rutine i finaler på dette niveau samt Monfils' tendens til at falde lidt sammen i de største kampe gør, at jeg vurderer Nadal som ca. 75/25-favorit.

Markedet: Pinnacle, som ikke har dansk licens, ligger i 2,02 på spillet og dermed særdeles god værdi. Unibet med lidt værdi efter min mening i +4,5 partier til odds 1,75 (cv: 58-60%).

Flere tips

Ekspert Pescara-Spezia
8 maj 20:30
Betvalue
1105%
1,67Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
10 maj 14:00
Betvalue
2108%
2,65Unibet
Ekspert Silkeborg IF - F.C. København
10 maj 16:00
Betvalue
2107%
1,58Unibet
Ekspert ESC semifinale 2: Danmark vinder ikke hos jury
14 maj 21:00 1 kommentar
Betvalue
5132%
2,20Betano
Ekspert Southampton rykker op?
23 maj 16:00
Betvalue
1105%
3,00Bet365
Ekspert Hvem bliver Nr. 1 + Nr. 2
24 maj 17:00 3 kommentarer
Betvalue
3112%
3,40Danske Spil
Ekspert Nedrykning
24 maj 17:00
Betvalue
1102%
1,70Danske Spil
Ekspert VM26 - Group forecast
11 jun 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,97Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1,33Bet365
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 1 kommentar
Betvalue
1103%
1,95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00
Betvalue
1105%
1,50Danske Spil
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.