18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Gael Monfils - Novak Djokovic: Draw no bet: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Finale - indendørs hard - Paris

Væddemålet går på, hvem af de to spillere, som laver flest dobbeltfejl i kampen, og jeg synes Ladbrokes er gået galt i byen her. Djokovic har turneringen igennem lavet procentvist langt flere dobbeltfejl end Monfils, og generelt ligger han også højere i den kategori ift. sin modstander. Indskuddet fås retur, hvis de laver samme antal dobbeltfejl.
Chance (1-X-2)
55-10-35%
Betvalue
3110.7%
Spilbar ned til odds
1.64
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Djokovic har lavet 16 dobbeltfejl i fire kampe i denne uge (39 servepartier), hvilket er et godt stykke over normen for ham, men generelt er han en spiller, der kan have en smule problemer med sin andenserv. I Basel lavede han syv mod Stepanek i semifinalen og syv mod Federer i finalen, og det ser ud til, at han ikke rigtigt har fået styr på det hele endnu, for det er en ret dårlig statistik med 16 dobbeltfejl i 39 servepartier. Nedenfor følger en lille opgørelse over hans seneste tre turneringer:

Basel: 18 df i fem kampe
Shanghai: 11 df i fire kampe
Beijing: 12 df i fem kampe


Monfils har kun lavet tre dobbeltfejl i sine 52 servepartier i denne turnering, og faktisk lavede han dem alle i sin første kamp mod Guez. Ingen dobbeltfejl i tre kampe er altså ganske imponerende af en mand, som har en ok andenserv. Nedenfor følger en lille opgørelse over hans seneste fire turneringer:

Valencia: 5 df i to kampe
Wien: 7 df i tre kampe
Shanghai: 12 df i tre kampe
Tokyo: 7 df i fire kampe

Head to head: Jeg har desværre ikke kunne finde stats på deres opgør fra OL i Beijing, men ved de andre to indbyrdes opgør hedder den:

French Open 2006: Djokovic 4 df, Monfils 3 df
US Open 2005: Djokovic 5 df, Monfils 5 df

Faremomentet er, at Monfils føler sig ekstra truet af Djokovic' gode returer, så han går lidt mere efter den på andenserven. Dette vil formentlig resultere i nogle dobbeltfejl. Grundlæggende mener jeg dog, at statistikken for, hvordan de har servet indtil videre i turneringen er så tydelig, at Monfils må være klar favorit til at begå færre dobbeltfejl end Djokovic.

Flere tips

Ekspert Lyngby - AGF
1 aug 18:00
Betvalue
3111%
2.94Betano
Ekspert FC Midtjylland - AC Horsens
2 aug 14:00
Betvalue
2108%
1.80Betano
Ekspert Super Bowl LXI
10 sep 02:20 3 kommentarer
Betvalue
5140%
70.00Betsson
Ekspert Carolina Panthers sæson sejre
10 sep 02:20
Betvalue
1103%
1.75Unibet
Ekspert NFC South Division winner
10 sep 02:20
Betvalue
2106%
3.80Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.