Vundet
Tips & Spilforslag
Fulham - Chelsea: 2
Spiltip af Steen H. Jessen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 12-25-63%
- Betvalue
- 097,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,59
- Rigtig/forkert
Betting tip
“If we perform against these Chelsea boys like we did on Saturday it could well be a cricket score. If we show any fear they will rip us apart."
Sådan citeres Fulham-manager Chris Coleman i dagens udgave af tabloid-avisen The Sun. Noget kunne tyde på, at han har ret:
Fulham har tabt flere kampe i denne sæsons Premier League end noget andet hold, Fulham har ikke vundet over Chelsea i de seneste 10 indbyrdes opgør (0-3-7), og Fulham blev tævet godt og grundigt af Chelsea hjeme på Craven Cottage for 2½ uger siden. Kampen endte 1-4.
Hvad så nu? Coleman har givet verbale skideballer til spillerne såvel under træningen som i pressen, og han taler om for lidt koncentration og ustabilitet i kampene. Er Fulham først kommet bagud, kommer de ikke tilbage, og kampen er tabt. Denne indstilling er dødbringende, når modstanderen hedder Chelski, så noget skal der for pokker ske hos Fulham.
Fulham har hårdt brug for en sejr, og en lokal cupkamp mod Londonrivalerne kan måske få dem ud af hullerne? Med den lave selvtillid, spillerne render rundt med, bliver det svært mod det russiske godstog, og jeg gætter på, at det er den forkerte kamp at satse på, hvis man hedder Chris Coleman.
Chelsea proklamerer, at de tager Liga Cuppen seriøst, og at de i denne sæson har tænkt sig at vinde 4 (fire!) trofæer.
Mulighederne er også til stede, for Chelsea-truppen er uhyre bred og fuld af kvalitet, men omvendt kan vi ikke komme uden om, at det bliver særdeles svært at vinde samtlige 4 turneringer - Premier League, Champions League, FA Cup og Liga Cup.
Indtil videre har Chelsea ekspederet West Ham og Newcastle - hvorfor ikke også Fulham?
Fulham mangler topscorer Luis Boa Morte, Zat Knight (karantæne), Collins John, Claus Jensen og Mark Crossley. Zat Knight er foretrukken i forsvaret, men han har spillet meget ukoncentreret i de seneste kampe, og det kan måske være en fordel, at Ian Pearce skal vise sit værd - og kæmpe røven ud af bukserne. Målmand (og veteran) Crossley blev skadet i weekenden, og hans plads i buret overtages af den lange hollænder Edwin Van der Sar.
Chelsea mangler Roberth Huth og 3.-målmand Lenny Pidgeley, men ellers ser hele truppen klar ud. I denne uge holder Chelsea fri fra Champions League, og som vores Bundesliga-ekspert siger, så skal stjernerne jo fordrive tiden med et eller andet - f.eks. vinde over Fulham.
Spørgsmålet er kun, hvem Mourinho vælger at satse på? De nuværende oplysninger/rygter er som følger:
Didier Drogba er atter klar efter en skade, og han påregnes en rolle i dagens opgør - vikar for Gudjohnsen i angrebet.
Frank Lampard ryger på bænken og erstattes af Joe Cole (et af engelsk fodbolds største talenter - fars dreng!).
Målmand Peter Cech spares, og sidste års store målmand i PL, Carlo Cudicini, får chancen.
Robert Huth erstattes igen af John Terry, der også får anførerbindet.
Havde dette været en Premier League-kamp, var jeg ikke et sekund i tvivl om, at Chelsea løber med sejren, men dette er en cupkamp, og her kan der måske ske ting og sager? Jeg kan dog ikke finde argumenter, der er stærke nok til at anbefale andet end Chelsea-sejren.
Odds i omegnen af 1,55 ikke er specielt velbetalt, og det er jo ikke umuligt, at Chelsea afprøver nye ting og evt. kommer ud i ekstra tid, som det var tilfældet mod Newcastle. Hos Betfair får man i skrivende stund pæne odds 4,30 for uafgjort. Men... jeg tror sgu ikke på det...
Vi slutter med endnu et Coleman-citat:
“I think Chelsea will win the League and possibly the Champions League as well. But to win everything? I don’t think so.”
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar