Frode Andresen - Tomas Sikora: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 70-30%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 1,43
- Rigtig/forkert
Skiskydning herrer – 10 km sprint Antholz. 1 bom giver en strafrunde.
Der er formen til forskel på de to løbere her, hvor vinderen af sprinten i Ruhpolding, Frode Andresen, er matchet mod Tomaz Sikora. Sidstnævnte har haft en rigtig skidt start på sæsonen, og har skudt en del under sidste sæsons standarder.
Sikora har haft lidt knas med ryggen, hvilket kan tildeles en del af skylden for hans hidtidige niveau i sæsonen. Sidst i Ruhpolding skød han tilfredsstillende på sprinten, men farten i sporet var langt fra god.
Taget i betragtning af, at Andresen har vist god form, og vanligt er stærk i højderne, så ligger der et fint spil og venter her. Jeg vurderer ham til at have til 3 bom i forhold til Sikora. Andresen skal skyde sig helt ud af konkurrencen for at Sikora slår ham her og den seneste tid viser ingen indikationer om at han vil gøre det. God sandsynlighed for norsk sejr her.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar