Vundet
Tips & Spilforslag
Fredericia - Kolding: 2 (4-0)
Spiltip af Ole Kusk
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 25-10-65%
- Betvalue
- 3113,8%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Betting tip
De spiller rigtigt solidt i øjeblikket, bl. a med scoringsrekord mod Svendborg på hele 55 mål. Det er mange mål i en liga kamp.
De har kun tabt 1 kamp i det nye år, og det var mod GOG i en skudduel der endte med en smal 41-42 sejr til GOG.
Ellers skal vi helt tilbage til starten af sæsonen til at finde de seneste 2 nederlag og det var igen til GOG og til Viborg.
I den omvendte kamp vandt Kolding med 41-32.
Kolding har flere profiler. Bo Spellerberg er en af de bedste bagspillere i den danske liga. Hans spilforståelse, afleveringer til streg og skud udefra er sublime. Også på målmandsposten er Kolding godt udstyret med den stærke norske keeper Sindre Wahlstadt, som er meget svær at passere. Hans styrke er klart skud fra bagkæden, som han læser godt.
I de 2 fløje har Kolding også et stærkt våben, det gør deres kontra meget farlig for ethvert hold og vil helt sikkert også ramme Fredericia hårdt.
Fredericia mistede før sæsonstart deres bedste spiller, og uden ham er deres største skudtrussel Paw Peters. Det gør det lidt nemmere at dæmme op for modstanderne. Fredericia er et meget svingende hold og kan vinde eller få uafgjort mod et af de bedre hold, for derefter at tabe til bundholdet, så de er meget svære at læse.
Jeg tror dog Koldings større rutine og bredde vil sikre dem en komfortabel sejr på en 6-7 mål. De er nødt til at spille sig ud for at holde fast i førstepladsen, der trues af Aarhus GF.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar