18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Flamengo - Universidad de Chile: (AH: -1,0) 2

Estadio Olimpico Nilton Santos

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Flamengo kan indtage førstepladsen i gruppen, og brasilianerne er naturligvis også storfavoritter, når Universidad de Chile kommer på besøg i denne vigtige Copa Libertadores kamp.

Men Flamengo tabte med 2-1 til Universidad de Chile i seneste runde, og det kan igen blive en svær kamp for Flamengo. Universidad de Chile har imponeret og er kommet til Rio de Janeiro for at forsvare førstepladsen i gruppen.

Det kan blive afgørende, at Flamengo sandsynligvis må stille uden en skadet Adriano på et regnvejrsramt Maracanâ.

10Bet tilbyder odds 1,91 for Universidad de Chile asian +1. Det vil sige, at indskuddet tilbagebetales ved en Flamengo sejr på præcis et mål, mens uafgjort eller en Universidad de Chile sejr giver fuld gevinst.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
35-25-40%
Betvalue
1101,4%
Spilbar ned til odds
1,88
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Der er desværre risiko for at denne kamp bliver aflyst. Rio de Janeiro står under vand efter et kraftig regnvejr igår (mandag).
Det regner forresten stadig, og selve Maracanâ og hele området omkring det legendariske stadion er omdannet til ét stort mudderbad, hvor bl.a omklædningsrum er oversvømmet.

Hvis kampen bliver gennemført, så bliver det på en meget vanskelig bane. Det kan blive svært for Flamengo at drible eller kombinere sig igennem mudderet, og Universidad de Chile vil sandsynligvis stå defensivt og gøre alt for at slippe fra Rio de Janeiro med et uafgjort resultat.

Det er et direkte opgør om førstepladsen i gruppe 8. Flamengo har hentet 6 point i de første 3 spillerunder, mens Universidad de Chile har samlet 7 point efter deres 2-1 sejr over Flamengo i Santiago.

Flamengo er forsvarende brasilianske mestre, og der er store forventninger blandt de mange Flamengo fans om tre point i dette opgør mod chilerne. Træner Andrade er yderst offensiv, men meget af taktikken er afhængig af den store Adriano, der sandsynligvis må sidde udenfor i dette opgør.

Den hovedstødsstærke Adriano kunne ellers være en afgørende spiller på en svær mudderbane, og hverken Vagner Love eller afløseren Bruno Mezenga har samme fysik som muskelbundtet Adriano.

Flamengo forventes at indtage en dominerende rolle i opgøret, men der er ingen panik i truppen. Flamengo bør ikke få problemer med at sikre slutspilspladsen, da mesterklubben er klare favoritter i dette opgør og har endnu en hjemmekamp mod Caracas samt en udekamp mod Universidad Catolica i Chile i det resterende kampprogram.

Universidad de Chile træner Gerard Pelusso har også store ambitioner i Copa Libertadores. Han blev hentet til den chilenske storklub efter stor succes for uruguayanske Nacional, som han sensationelt førte helt frem til semifinalerne i Copa Libertadores turneringen sidste år.

Pelusso satser igen "uruguayansk" med landsholdsspillere som Mauricio Victorino i defensiven og Álvaro Fernández på midtbanen samt angriberen Juan Olivera.

Taktikken er også offensiv med profilen Eduardo Vargas i angrebet. Det har indtil videre været en succes, og Pelusso har sørget for, at Universidad de Chile indtager gruppens førsteplads med kurs mod slutspillet. Der mangler dog to svære udekampe i de sidste tre spillerunder, hvor Universidad de Chile udover besøget på Maracanâ også skal til Caracas i Venezuela.
Endelig er der et lokalopgør mod rivalerne fra Universidad Catolica.

SENESTE COPA LIBERTADORES RESULTATER
Universidad de Chile 2-1 Flamengo
Caracas 1-3 Flamengo
Flamengo 2-0 Universidad Catolica

Universidad de Chile 2-1 Flamengo
Universidad Catolica 2-2 Universidad de Chile
Universidad de Chile 1-0 Caracas

FORVENTEDE STARTOPSTILLINGER
FLAMENGO
Bruno; Léo Moura, Álvaro, Fabrício, Juan; Toró, Willians, Kleberson, Vinícius Pacheco; Vagner Love, Bruno Mezenga.

UNIVERSIDAD DE CHILE
Esteban Conde; José Contreras, Mauricio Victorino, Rafael Olarra, José Manuel Rojas; Felipe Seymour, Manuel Iturra, Álvaro Fernández, Walter Montillo; Eduardo Vargas, Juan Manuel Olivera.

ODDS
Flamengo: odds 1,58 hos Pinnacle
Uafgjort: odds 4,19 hos Pinnacle
Universidad de Chile: odds 7,25 hos William Hill

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.