Fenerbahçe - Bursaspor: (AH: -1,5) 2
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 42-0-58%
- Betvalue
- 2106,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
Onsdag spillede Fenehce som bekendt Champions League-ottendedelsfinale mod FC Sevilla, et opgør, som de efter et hæsblæsende tempo vandt 3-2. Efter at Fenerbahce i seneste seneste tre kampe (på 10 dage) har stillet med samme hold, er det ifølge Zico på tide, at flere af holdets faste støtter får et hvil.
Zico har endnu ikke meldt op, hvilket eksakt mandskab, han stiller med mod Bursa, men det lader til at kunne blive lidt en fifty/fifty-blanding af hans normale startstilling samt reserver. Én mand, der definitivt er ude, er venstre-backen Roberto Carlos, som blev skadet mod FC Sevilla.
Fenerbahce er i Super Ligi'ens topstrid to point efter ærkerivaen Galatasaray, og der er egentig ikke råd til at slappe af, men omvendt kan det koste dyrt på lidt længere sigt, hvis Zico driver rovdrift på sine vigtigste folk.
Jeg vil fokusere lidt på statistikken for Fenerbahce og Bursas Super Ligi-indsatser, for umiddelbart kunne den måske skræmme for dette væddemål, men når man går den efter i sømmene, så understøtter den faktisk bettet.
Fenerbahce er flotte 7-2-0 hjemme og kan diske op med en forrygende form-statistik, idet de siden midten af november har vundet næsten alt. Af de seneste 10 Super Ligi-kampe har Fenerbahce kun sat én uafgjort til (2-2 hjemme mod Büyüksehir).
Vender vi blikket mod Bursa, så er gæsterne at finde i den anden ende af tabellen med blot tre point ned til nedrykningsstregen. Bursas udebane-statistik er 2-2-6, og formen er svingende. Efter genoptagelsen af sæsonen efter vinterpausen har Bursa vundet én kamp, spillet to uafgjort og tabt to.
Umiddelbart at dømme efter de oplysninger er der - bortset fra, at Fenerbahce ikke vil stille op med alle sine bedste spillere - ikke meget, der peger på fornuften i dette Asian Handicap-væddemål på Bursa. Men det kommer nu.
Bursa er et ekstremt defensivt og hårdt spillende mandskab, som sjældent taber med mange mål. Går man samtlige 22 Super Ligi-spillerunder igennem, finder man, at Bursa kun har tabt to kampe med mere end ét mål (i oktober 0-2 ude til Rize og i december 1-4 ude til Kayseri). Det alene borger for en vis fornuft i indskud på, at Bursa maksimalt taber med én kasse. I indbyrdes opgør mellem de to klubber har Fenerbahce set på den lange bane et overtag, ganske som man ville forvente, men ikke et overtag værende i nærheden af udradering af Bursa. Faktisk er Bursas resultater mod den store Istanbul-klub ikke så dårlige endda. Den omvendte kamp i begyndelsen af sæsonen i Bursa sluttede uafgjort 1-1, og sidste sæson vandt Bursa endda 1-0 på Fenerbahces frygtede Sükrü Saracoglu i Istanbul.
Men hvad med Fenerbahce... har de ikke scoret en masse mål i denne sæson? Jo, men her er det væsentligt at have øje for detaljerne, og med det mener jeg på hvilke tidspunkter, Fenerbahce har vundet sine storsejre. Går man programmet efter, finder man nemlig, at Fenerbahce ikke er så voldsomt godt præsterende i liga-runden efter, at holdet har været i international aktion. Følgende resultater i denne sæson er fra weekenden efter, at Fenerbahce har spillet Champions League (-gruppespil eller -kvalifikation):
Fenerbahce - Gaziantep, 2-1
Genclerbirligi Oftas - Fenerbahce, 1-1
Bursa - Fenerbahce, 1-1
Vestel Manisa - Fenerbahce, 1-1
Kasimpasa - Fenerbahce, 1-2
Kayseri - Fenerbahce, 2-1
Denizli - Fenerbahce, 0-1
Genclerbirligi - Fenerbahce, 1-2
... og det jo ikke ligefrem storsejre eller nogen form for scoringsrus, Fenerbahce har disket op med...
De to Champions League-opgør mod FC Sevilla kan man roligt kalde for Fenerbahces to vigtigste kampe i denne sæson, og der er da heller ingen tvivl om, at træner Zico vil være overmåde tilfreds med bare at vinde mødet med Bursa. Under normale omstændigheder kræver Fenerbahce-publikken på Sükrü Saracoglu storsejre over mindre mandskaber som Bursa, men de vil forstå situationen og være tilfreds med tre point. Derfor tyder meget på, at det logiske udfald af kampen er Fenerbahce-sejr 1-0 eller 2-1.
Men hvorfor så ikke satse netop på Fenerbahce-sejr med netop ét mål (et X i en europæisk handicap-matchning)? Tjae, et sådant spil vil absolut være i orden og formentlig også indeholde en vis portion værdi (forudsat man får et ordentligt odds, naturligvis), men pga. Fenerbahces formodet svækkede opstilling mener jeg, der er generel værdi over mod Bursa-siden, altså på Bursa "+1,5".
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar