18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

FCK Håndbold - SønderjyskE: Under 53,5

Spiltip af Casper Larsen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

FCK møder her bundholdet Sønderjyske, som sluttede af før jul med et par gode kampe, hvor de hentede vigtige point mod de øvrige bundhold. I pausen er holder forstærket med tilgangen af Anette Bonde. Første kamp efter pausen tabte de hjemme til Randers med 6 mål. Et hold som de i sæsonen første kamp blev kørt over af med et nederlag på 13 mål. Der er altså fremskridt at spore for oprykkerne. Det er dog næppe nok til point her mod topholdet FCK.

FCK er efter en sløv start ved at komme i gang og viser noget at deres potentiale. I første kamp efter pausen blev det til en sejr i den svære udekamp mod FCM (tidligere Ikast). Holdet er inde i et tæt program, da de spillede Champions League søndag mod spanske Elda, og allerede på fredag venter en meget svær og vigtig kamp i Østrig mod Hypo. Dermed vil Anja formentlig spare nogle af de bærende spillere i løbet af kampen, og vil formentlig blot være tilfreds med en sejr i denne kamp.

I FCK`s kampe er der i snit scoret 49 mål og 9 af 12 kampe er gået under 53,5 mål.

I SønderjyskEs kampe er der i snit scoret 46 mål og 10 af 12 kampe er gået under 53,5 mål.

FCK spiller generelt meget målfattige kampe, mens Sønderjyske som oftest gør det samme, som følge af de ikke scorer specielt mange mål. Det er kun Pinnacle, der er ude med odds på over/under, men mener klart de har lagt linjen et par mål for højt. Oddset holder næppe til kampstart, og en foreløbig analyse ligges derfor ud nu.
Chance (Over-Under)
40-60%
Betvalue
2109,8%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Odds
Under 53,5: 1,95 Pinnacle
Over 53,5: 1,95 Pinnacle

FCK Håndbold
FCK satser meget hårdt på succes denne sæson, og har hentet Anja Andersen og det meste af Slagelses hold til hovedstaden. Derudover har de hentet Tanja Milanovic i Ikast og Sølvi Hylleseth fra Team Esbjerg. Udover de mange nye spillere råder holdet over landsholdsmålmand Christina Pedersen, og de 2 stærke tyskere Nadine Krause og Maren Baumbach.

På papiret har FCK i denne sæson et rigtigt stærkt hold, så spørgsmålet er, om Anja kan få det hele til at fungere allerede her i den første sæson. Anja har en evne til at få det bedste ud af spillermaterialet, der er til rådighed.

Efter en tøvende start på sæsonen er FCK kommet godt i gang. Efter pausen lagde holdet ud med at besejre FCM (tidligere Ikast) på udebane. Den sejr blev fulgt op i søndags med en sikker sejr over Elda fra Spanien i Champions League. Allerede på fredag venter der holdet en meget svær kamp på udebane mod Østrigske Hypo. Kampen en meget vigtig, da FCK er lidt presset, eftersom de tabte hjemme til Hypo og kun fik uafgjort mod Buducnost. Dermed venter der 2 svære udekampe, hvor holdet min skal vinde den ene kamp for at gå videre. Med de 2 vigtige kampe forude forventer jeg, at Anja Andersen formentlig vil spare nogle af de bærende spillere i løbet af kampen.

Forsvaret har stået rigtig godt sæsonen igennem og Leganger, og tildeles Christina Pedersen, i målet, har ikke været til at skyde igennem. Holdet har de i 12 liga kampe blot lukket 22 mål ind i snit. Især i de seneste kampe har FCK`s defensiv lukket godt af.

Offensivt har holdet nok ikke scoret helt så mange mål, som man kan forvente af en så stærk offensiv, som Krause, Milanovic, Baumbach, Turey og Savic for bare at nævne nogen af dem. Men så længe forsvaret står så stærkt, som det gør, så skal der heller ikke så mange scoringer til for at vinde kampene.

I FCK`s 12 liga kampe er der i snit scoret 49 mål. I 9 ud af 12 kampe er der scoret under 53,5 mål.

FCK må undvære Maren Baumbach, der er ude med en dårlig skulder, samt Michelle Skovgaard, der er i gang med en genoptræning en korsbåndsoperation

SønderjyskE
SønderjyskE har et godt kæmpende kollektivt, der efterhånden har spillet sammen i et par sæsoner. Det er også kollektivet der skal give dem de nødvendige point til at overleve i ligaen. Holdet her nemlig ikke nogen stjerner, der kan gå ind og afgøre kampene.

SønderjyskE fik en meget hård start på sæsonen, da de mødte 6 af de forventede tophold til at starte med, som da også medførte 6 klare nederlag.. Siden har modstanden være mere overkommelig, og de har således hentet sæsonen første sejre, da de besejrede bundholdene Slagelse og GOG. Det betyder, at holdet pt. ligger 3. sidst med 4 point, hvilket er 4 mere end Slagelse, der ligger sidst og dermed ser ud til at må tage den plads, der giver direkte nedrykning.

Sønderjyske er i pausen blevet forstærket med den tidligere landsholdsspiller Anette Bonde, der ikke kunne enes med træneren i Randers og derfor forlod klubben i efteråret. Anette Bonde kan vise sig at være en god forstærkning i SønderjyskE og samtidig er hun med til at udfylde "hullet" i bagkæden efter Kritztina Hajdu Lindhardt, der i efteråret fik ophævet hendes kontrakt, da hun gennem længer tid havde store smerter i hendes høre skulder.

Første kamp efter pausen gav et nederlag på 6 mål hjemme i Åbenrå mod Anette Bondes tidligere klub Randers HK. Det var dog en forbedring i forhold til det 13 måls nederlag, som SøderjyskE fik, i deres første kamp efter oprykningen, mod netop Randers.

I SønderjyskEs 12 kamp er der i snit scoret 46 mål. I 10 ud af de 12 kampe er der scoret under 53,5 mål.

SønderjyskE stiller i stærkeste opstilling mod FCK, og der er dermed debut til Anette Bonde, der ikke var med mod Randers.

Indbyrdes
Første indbyrdes endte med 46 scoringer. De indbyrdes kampe, der ligger forud, kan der ikke helt regnes med, da FCK er blevet væsentlig forstærket til denne sæson.

10/09-08 Guldbageren Ligaen SønderjyskE - FCK Håndbold 16-30
04/02-06 Guldbageren Ligaen SønderjyskE - FCK Håndbold 28-36
24/09-05 Guldbageren Ligaen FCK Håndbold - SønderjyskE 31-26
25/01-04 Guldbageren Ligaen FCK Håndbold - SønderjyskE 31-24
29/10-03 Guldbageren Ligaen SønderjyskE - FCK Håndbold 18-24

Fremtidige tips

Ekspert Newcastle - Chelsea
20 dec 13:30
Betvalue
1104%
1,87Betano
Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Bournemouth - Burnley
20 dec 16:00
Betvalue
0100%
1,50Betano
Ekspert Manchester City - West Ham
20 dec 16:00
Betvalue
1104%
1,87Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Tottenham - Liverpool
20 dec 18:30
Betvalue
1105%
1,50Bet365
Ekspert Everton - Arsenal
20 dec 21:00
Betvalue
1102%
1,80LeoVegas
Ekspert Leeds - Crystal Palace
20 dec 21:00
Betvalue
1102%
1,80Bwin
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.