Annulleret
Tips & Spilforslag
FC Zürich - Basel: Over 3,0
Spiltip af Sanderf
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (over-præcis-under)
- 40-25-35%
- Betvalue
- 065%
- Spilbar ned til odds
- 1,88
- Rigtig/forkert
Betting tip
FC Basel fik også sat sig igennem, da de hjemme på St. Jakobs Park, vandt med 4-3 mod FC Sion i et meget intenst og spændingsfyldt opgør. Her var værterne også uden deres pt. bedste angriber og topscorer, Marco Streller, som ligeledes sad ude med karantæne. Endvidere var den offensive kantspiller (en enormt habil oplægger), Valentine Stocker, ude med en skade, men er dog med igen på banen og gjorde en fin indsats i Cup-opgøret mod SC Kriens.
Jeg ser dette opgør i næste weekend mellem de to storklubber, som endnu et målorgie, hvor begge mandskaber får kompetente og farlige offensiv-spillere tilbage på banen. Der vil være yderst oplagt med mange mål, hvor specielt Basel er under pres, da de stadig har en chance for at nå mesterskabet, mens FC Zürich blot kan spille sig stille og roligt op i midten af tabellen. Det er to offensive mandskaber der møder hinanden i dette opgør og normalt - i hvert fald hvad både de seneste kampe og de inbyrdes opgør antyder - er det to hold der er gode til score og lukke mål ind.
Jeg synes, at dette spil hos Pinnacle ser ganske glimrende ud. Bemærk; pengene tilbagebetales i tilfælde af præcis tre scoringer.
FC Zürich
Nr 6 i ligaen. Statistikken på hjemmebane: 8-4-2 - 28:15. FC Zürich har fået point i de seneste to kampe. Bernard Challandes er ved at få vendt skuden med to gode kampe mod Grasshoppers og St. Gallen. Det ser også ud til, at spillerne har fået mere selvtillid. Men, det skal stadig siges, at FCZ ikke ligger på en optimal plads i ligaen, så derfor er der bestemt noget at kæmpe for mod FC Basel. Holdet har haft en elendig sæson set over alle kampe, men som sagt, så ser det ud til, at spillerne er begyndt at blive mere fokuserede og selv de unge spillere har spillet fantastisk på det seneste. Her snakker jeg om Oliver Buff og Admir Mehmedi, som begge scorede i lokal- og rivalopgøret mod Grasshoppers i weekenden.
Nu gælder det en svær kamp mod FC Basel, som ganske enkelt skal vindes hjemme på Letzigrund. Statistikken taler mod et spil hjemmeholdet, men mon ikke vi ser et Challandes-mandskab, der yder 110 % foran tilskuerne. Alexandre Alphonse er ved at blive varm igen og som frontangriber, kan han komme til en masse chancer. Dusan Djuric er med igen efter karantæne mod GC-Zürich og kommer også til at få en vigtig rolle på den defensive midtbane, hvor han skal stå som backup til Alphonse.
Trupnyt for FC Zürich
Mangler: Hannu Tihinen (midterforsvar - fast; kaptajn), Eric Hassli (langtidsskadet).
Bud på opstilling (4-2-3-1)
Alphonse
Djuric - Chikhaoui - Margairaz
Gajic - Okonkwo
Magnin - Barmettler - Rochat - Koch/Stahel
Leoni
FC Basel
Nr 2 i ligaen. Statistikken på udebane: 8-3-3 - 29:23. FC Basel har vundet de seneste 2 kampe. Thorsten Fink er en mand, der er utroligt presset og tiden og han må ganske vist også være nede over, at super-angriberen Marco Streller sidder ude i de næste tre opgør, hvilket er en markant offensiv svækkelse af Basel-mandskabet. Det er dog heldigvis super godt, at en spiller som Federico Almerares og den anden angriber, Scott Chipperfield, har spillet godt på det seneste og endda scoret mål. Men der er igen tvivl om, at denne kamp mod Zürich-holdet er mere end vigtig, da det kan koste Baslerne mesterskabet, hvis de ikke får point. YB har en forholdsvis overskuelig kamp hjemme mod Bellinzona, men er dog også uden deres stjernespiller og topscorer, Seydou Doumbia. Så Basel-spillerne kan da håbe...
Dét jeg synes der taler utrolig godt for dette spil, er, at FC Basel er ganske flittige til at lukke mål ind, når de spiller på udebane. Dertil kommer, at de selvom de er uden Frei og Streller, højest sadnsynligt også kommer på måltavlen; de har trods alt andre dygtige offensiv-spillere, som kan få chancen og det har da også virket på det seneste mod enormt gode præstationer af kantspilleren Xherdan Shaqiri og angriberen Federico Almeraes (scorede og blev kampens bedste spiller mod SC Kriens i Cup-kampen). FC Zürich scorer i næsten hver eneste kamp og har en mani med at lukke mål ind mod de store hold - endda mange.
Trupnyt for FC Basel
Mangler: Alex Frei (angriber - fast; næsttopscorer), Franco Costanzo (førstekeeper).
Disse to ovenstående har været ude længe.
Ny skade: Marco Streller (angriber - fast; topscorer).
Bud på opstilling (4-4-2)
Chipperfield - Almerares
Stocker - Huggel - Gelabert - Shaqiri
Safari - Atan - Abraham - Inkoom
Colomba
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar