Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 60-22-18%
- Betvalue
- 2109,2%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Sidste sæsons ALKA Superliga nedrykker har fået store problemer i årets Bet25 Liga. Økonomiske vanskelligheder og store problemer i ledelsen har ført til en fiasko af en sæsonstart. Dog er holdet til langt mere end bunden af rækken, og spillemæssigt har der været store forbedringer på det seneste for FC Vestsjælland.
DET TALER FOR FC VESTSJÆLLAND
- FC Vestsjælland var det klart bedste hold i det modsatte opgør i Skive tilbage i August. Siden da er holdet blevet langt bedre på banen.
- FC Vestsjælland har endelig fået spillet til at fungere offensivt. Nikolaj Hansen og de to Rochester brødre har fået tingene til at fungere på det seneste.
- FCV har en trup spækket med flotte navne. Nymann, Bozga, Kure, Due, Madsen, Mikkelsen, Bertolt osv. Den potentiale er endnu ikke blevet forløst 100%. Men man har bygget op til forløsningen på det seneste.
- FC Vestsjælland har haft ti hviledage (22/10 vs. Lyngby). Mens Skive kun har haft fem (27/10 vs. Viborg)
- Skive mangler 20-årige Razak Adebayo, som står noteret for 3 mål i denne sæson. Han er ude med karantæne.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- FC Vestsjælland ligger sidst, og skal frem og skabe kampen. Dermed kan Skive lure på kontra-angreb.
- Skive var langt mere effektive end FC Vestsjælland tilbage i August. Netop skarpheden har FCV i særdeleshed manglet i denne her sæson.
- FC Vestsjælland er uden forsvarskrumtap Morten ”Molle” Rasmussen, som er skadet.
HOLDNYT:
FC Vestsjælland:
FC Vestsjælland mangler kun Morten ”Molle” Rasmussen som døjer med skade.
Michael Hemmingsens valgte:
1. Thomas Mikkelsen (GK)
5. Morten Bertolt
6. Henrik Madsen
7. Peter Nymann
8. Anders Due
9. Yones Felfel
11. Nikolaj Hansen
12. Anders Randrup
13. Jean-Claude Bozga
15. Peter Jul
17. Mathias Hebo
18. Anders Kure
19. Victor Wagner
20. Marc Rochester
21. Frederik Christensen
22. Jean Noël Thome
23. Lee Rochester
25. Frederik Schram (GK)
Skive IK:
For Skive er 2-målsskytten fra det første møde i august, Razak Adebayo, ude med karantæne. Han afsoner sin anden karantænedag efter et rødt kort i forrige runde. Men ellers er alle andre klar til kamp.
KILDER
fcvvikings.dk
skive-ik.dk
resultat.dk
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar