Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 56-44%
- Betvalue
- 3110,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,79
- Rigtig/forkert
Opdateret med flere odds og en lille diskussion om det stigende odds.
To typiske overhold tørner sammen skærtorsdag, når Roskilde tager imod Helsingør. Roskilde har gået gang i kreatør Christensen på midtbanen og Fetai i angrebet, og Roskilde ser ud til at kunne gå et flot forår i møde. Ingen af holdene har noget at spille for, så der er mulighed for at spille frit. Helsingør har dog mistet topscorer Riel i pausen, men scorer stadig mål.
Det taler for spillet:
- Roskildes offensiv er kommet godt i gang i foråret anført af Christensen og Thygesen på midtbanen og Fetai i angrebet
- Begge hold vil gerne spille fodbold og er gået over linjen i deres to kampe i foråret
- Helsingør har 1. keeper Bruhn tvivlsom
- Roskilde er gået over linjen 6 ud af 10 gange hjemme (11 ud af 21 i alt)
- Roskilde målsnit, hjemme: 3,3 (2,9 i alt)
- Helsingør er gået over linjen 6 ud af 10 gange ude (12 ud af 20 gange i alt)*
- Helsingør målsnit, ude: 2,6 (2,6 i alt)
Det skal du holde øje med:
- Roskildes første hjemmekamp var på kunst, men denne kamp spilles på græs
- Roskildes første chance mod Køge kom først ti minutter inde i 2. halvleg
- Helsingør formåede at holde på sin defensive stamme i vinterpausen, men mistede bl.a. topscorer Riel og kreative Hebo
- Banernes beskaffenhed taler ikke for poleret fodbold**
*Fraregnet skrivebordssejren på 3-0 over FCV fra sidste runde
**Men begge hold er som skrevet gået over i de første kampe
Odds/spil
Unibet/888Sport er startet ud i 1,97 for over'en, hvilket jeg synes er et rigtig flot odds. Danske Spil er til sammenligning startet ud i 1,82, som indeholder marginal værdi. Men ikke desto mindre er Unibet steget til 2,06. Og Pinny er i 2,23, så der kan være noget, jeg har overset, da værdien er virkelig høj til det odds. Jeg skal dog være ærlig at sige, at jeg ikke umiddelbart kan se, hvad der skal bringe oddset op i det leje. Betsafe/Nordic ligger i 1,95.
Umiddelbar 1X2 cv: 45-28-27, men kom gerne med input. Hvis Roskilde har fået spillet deres profilfyldte hold sammen, kan det være interessant snart at se deres vej.
Trupnyt
FC Roskilde
Roskilde ser ud til at kunne stille i stærkeste.
FC Helsingør
Helsingør mangler potentielt 1. målmand Mikkel Bruhn, der har været ude i de to første kampe. Det forventes, at Morten Bertolt er med igen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar