18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Match center
Halvt tabt
Tips & Spilforslag

FC Mika - Rabotnicki: (AH: -0,25) 1

0,50Pinnacle

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

2. kvalifikationsrunde, returkamp.

Efter rapporterne at dømme var Rabotnicki Skopjes 1-0-sejr i hjemmekampen for en uge siden ovre i den heldige kategori, og det gør med en forudsigelig tung hjemmebane-fordel spil på sejr til armenske MIKA Asjstarak i returen logisk. Det bakkes op af, at makedonske Rabotnicki efter sidste sæson har været tvunget til at sælge ud af spillerstaben og til denne sæson udgør et dårligere mandskab.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
45-30-25%
Betvalue
2109,5%
Spilbar ned til odds
1,56
Rigtig/forkert
Læs Pinnacle-anmeldelse
Betting tip

Spil-form: Bemærk det relativt tidlige spil-stop. Jeg har imidlertid valgt at lægge anfalingen ud ikke før denne formiddag på selve spildagen, da Asian Handicap-markedet først åbnede nu. Min første tanke var oprindeligt at bette MIKA Asjstarak-sejr ”lige på” eller på Asian Handicap -0,5, men det højeste odds 2,30 (188bet), man kan score sig her, matcher ikke de 2,10, som Pinnacle giver for MIKA på -0,25. Fordelen ved de -0,25 er, at vi får halvdelen af indskuddet tilbage i tilfælde af uafgjort.

Bedste 1-tals-odds: 2,30 (188bet) – mine procenter: 45 %

Bedste X-odds: 3,40 (Ladbrokes) – mine procenter: 30 %

Bedste 2-tals-odds: 3,03 (10Bet) – mine procenter: 25 %

Der er ikke megen stjerneglimmer over disse to mandskaber, men alle skal jo have et skud på europæisk fodbold, og der er næppe tvivl om motivationen hos hverken MIKA Asjstarak eller Rabotnicki Skopje – at nå Europa Leagues 3. kvalifikations-runde vil være omend ikke ligefrem “stort” så dog en succes for begge klubber.

Det første møde: Rabotnicki Skopje tog i den første kamp for en uge siden stikket hjem på en sen scoring fire minutter før slutfløjt til sejr 1-0, og det giver makedonerne fine muligheder for at gå videre. En ting, som jeg imidlertid hæfter mig ved, var, at Rabotnicki trods fordel af hjemmebane ikke var det bedste hold, tværtimod var sejren noget heldig og kom på Rabotnickis eneste relle målchance.

Da hjemmebane-fordelen normalt er tung – både i Armenien og i Makedonien – peger det på, at Rabotnicki kan få det svært i returen.

Rykker en procent eller to: Endvidere peger omstændigheden, at scorer Rabotnicki blot én gang, så kan de tillade sig at tabe, f.eks. 1-2, og stadig gå videre, på logik i væddemålet. Der er ingen tvivl om, at Rabotnickis udgangspunkt bliver temmeligt defensivt (det er lige før, man kunne tale om, at begge hold spillede defensivt i den første gang), og det vil være en taktik, som de næppe vil fravige, med mindre de kommer bagud med to, hvilket skal flytte en procent eller to over til muligheden for hjemmesejr (men ikke nødvendigvis for, at MIKA Asjstarak går videre).

MIKA Asjstarak: Vi skal selvfølgelig have lidt med om de to mandskaber, og lad os tage hjemmeholdet først. MIKA Asjstarak er p.t. et midterhold i den otte klubber store armenske ”Premier League”, men det er interessant at tage et blik på statistikken. MIKA er samlet 6-4-3, men med 5-0-1 hjemme og 1-4-2 ude.

Ikke blot er forskellen på hjemme- og ude-performance interessant, men man bør også hæfte sig ved, at den armenske liga med 13 spillerunder på bagen er i fuld sving.

Holdets store profil er brasilianeren Ferrara Edley, som trods en placering på midtbanen også¨er topscorer. Han assisteres på den offensive midt godt af spanieren Ulisses, som også normalt er en farlig målscorer. På spids finder vi armeneren Narek Beglarjan, og de er nok fra en af de tre, MIKA’s mål skal komme.

Sidste sæson sluttede MIKA på andenpladsen i den armenske liga, syv point efter Pjunik Jerevan, som nærmest har monopol på den armenske mesterskabs-titel.

Rabotnicki Skopje: Gæsterne fra Rabotnicki Skopje sluttede som toer i sidste sæsons makedonske ”First League”, fem point efter mestrene FK Renova.

I forhold til sidste sæson er Rabotnicki Skopje imidlertid svækket, idet klubben har måttet sælge ud af spillestaben, som nu primært udgøres unge hjemlige spillere. Tre undtagelser er imidlertid brasilianerne Fabio, Wandeir og Ze Carlos, der til sammen nettede ni gange i Europa Leagues 1. kval.runde mod Andorra-holdet Lusitanos. Det var også Wandeir, der for en uge siden i slutminutterne sendte 1-0-målet ind i hjemmekampen mod MIKA Asjstarak.

Beskrivelsen af Rabotnicki Skopje anno 2010 er et ungt og urutineret mandskab tilsat brasiliansk krydderi i offensiven.

Den makedonske liga har ligget stille i sommerperioden og har sæsonstart om halvanden uge.

 

Mandskaber fra Andorra...: Mens MIKA Asjstarak først træder ind i Europa League-kvalifikationen her i 2. kval.runde, var Rabonicki Skopje i aktion allede i 1. kval.runde. Her vandt Rabotnicki problemløst 5-0 hjemme og 6-0 ude over Lusitanos, men det skal man næppe lægge alverden i. Mandskaber fra Andorra er ikke noget særligt for nu at sige det på den pæne måde...

Sammenfattende: Hverken armensk eller makedonsk klubfodbold er noget at skrive hjem om, men skal man gøre forskel, så vil jeg i modsætning til for et par år tilbage i dag nok give de armenske klubber en lille fordel. Årsagen til det er ikke så meget en stigning i kvaliteten af den armenske liga som et fald i den makedonske. Klubberne i Makedonien har over en kam meget få penge at gøre godt med, og alle de gode spillere forsvinder til udlandet. Stod disse to klubber over for hinanden i europæisk fodbold for f.eks. fem år siden, havde jeg uden større tøven givet favoritrollen til Rabotnicki Skopje, men holdet, og makedonsk klubfodbold generelt, er faldet i niveau, og i dag er det ingenlunde klart, at Rabotnicki skulle være bedre end MIKA Asjstarak. Tværtimod kunne man i den første kamp se tendenser henimod, at det ikke er tilfældet.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.