Tips & Spilforslag
FC København - Lillestrøm
Infokamp
Spiltip af Kenneth Nielsen
den
20 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
FCK er ikke kommet helt så smertefrit frem til finalen, de gik videre fra indledende pulje efter 4 uafgjorte, samt et enkelt nederlag (0-1 ude til Kalmar) og en sejr. I kvartfinalen var det på et hængende hår, da modstanderen var Hammarby. Alt så planmæssigt ud for københavnerne men 2 sene svenske scoringer bragt balance i det samlede regnskab, og Jesper Christiansen måtte træde til som helt, da han reddede samtlige 3 svenske straffespark, i straffesparks konkurrencen. Nemmere gik det så i semifinalen hvor der var rent dansk opgør, og FC Midtjylland blev klædt af med samlet 7-1. Nu står så disse 2 hold overfor hinanden i finalen, ganske fortjent at det er netop disse hold, da det set over hele turneringen er de mandskaber der har gjort det bedst. De har allerede mødt hinanden 2 gange i turneringen, det var i den indledende pulje, hvor begge kampe endte uafgjort, 0-0 i Lillestrøm og 1-1 i København.
Det dagens finale opgør må FCK’erne se bort fra den meget stærke midterforsvarer Michael Gravgaard, der må stå over med karantæne, samt den norske back Andre Bergdølmo og den svenske angriber Marcus Allbäck som begge to døjer med lyske skader.
Lillestrøm der endnu ikke har taget hul på den norske sæson, har ikke rigtig nogle skader at kæmpe med. Det har desværre ikke været muligt at få oplyst hvilke spillere Lillestrøm stiller op med i aften. Jeg har tidligere fejlagtigt været inde på at Occean står over med karantæne, da der i nogle medier figurede at han fik en advarsel i semifinale returen. Den advarsel fik angrebskollega Magnus Myklebust, og det betyder at Olivier Occean er med i parken i aften, og med stor sandsynlighed danne angrebsduo med netop Magnus Myklebust, beklager fejlen.
Mens FCK ”varmer” op til denne finale med SAS-liga kampe, er Lillestrøm draget til Marbella i Spanien for at forberede sig. Tippeligaen starter i weekenden så Lillestrøm burde være i rette form til denne kamp, dog må man formode at de ikke er helt så kamptrænede som FC København er.
Det meste peger i retning af at FCK generobrer titlen som Skandinaviens mesterhold, men man skal alligevel være meget varsom. For selvom FCK er i fuld gang med turneringen og har kampe og kamptræning i benene, og selvom FCK spillede ganske fornuftigt i weekendens SAS-liga kamp mod AGF, og også selvom Københavnerne er på hjemmebane, så har Lillestrøm vist noget af det bedste spil i denne turnering, og så er det jo en finale og der kan alt jo som bekendt ske. Dog kan man håbe på at tingene bliver afgjort i ordinær tid, så vi undgår den lidt flade fornemmelse at skulle gå direkte til straffespark, som tilfældet var i sidste års finale, da FCK slog IFK Gøteborg, men uafgjort er bestemt ikke usandsynligt.
Tror man at københavnerne genvinder trofæet, er der 2 gange pengene at hente hos blandt andet Betsson, Expekt og Bet365. Hælder man mere til at tingene skal afgøres på straffe og den ordinære kamp dermed ender uden vinder er der 3,3 at hente hos Betsson og Centrebet, mens et 2 tal udløser pengene 3,95 gange hos Centrebet som markedets højeste.
Har man stor tiltro til FCK vil løfte trofæet kan man hos Bet365 få odds 1,55 og der vinder man også selvom kampen skulle ende uafgjort og FCK’erne så vinder på straffe. Tror man på Lillestrøm giver Centrebet 2,70 gange indsatsen.
Som nævnt tidligere så er FC København favoritter, og med et udsolgt nedre C i ryggen (eller nærmere i siden) er scenen sat til en god kamp af hjemmeholdet. Der forventet omkring 5-600 Lillestrøm tilhængere i parken til at bakke de gule underdogs op. Alt i alt ser jeg frem til en spændende og forhåbentlig velspillet kamp, men et bud på en vinder vil jeg lade være op til dig :O)
FCK’s trup :
1. Jesper Christiansen
2. Lars Jacobsen
3. Urmas Rooba
5. Brede Hangeland
6. Tobias Linderoth
7. Álvaro Santos
8. Michael Silberbauer
9. Peter Ijeh
13. Atiba Hutchinson
16. Dan Thomassen
20. Razak Pimpong
22. Morten Bertolt
23. William Kvist
24. Jeppe Brandrup
27. Martin Bernburg
28. Martin Bergvold
31. Benny Gal
Det forventes at Lillestrøm stiller op med følgende 11 spillere :
Heinz Müller
Christoffer Andersson
Pål Steffen Andresen
Anders Rambekk
Shane Peter Stefanutto
Bjørn Helge Riise
Espen Søgård
Robert Koren
Khaled Mouelhi
Magnus Myklebust
Olivier Occean
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar