Tabt
Tips & Spilforslag
FC København - FC Nordsjælland: 2
Spiltip af Peter Kristensen
den
5 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 60-27-13%
- Betvalue
- 3113,8%
- Spilbar ned til odds
- 7,69
- Rigtig/forkert
Betting tip
FC KØBENHAVN
FCK har som sagt lige spillet europæisk fodbold i torsdags, hvor man sikrede sig videre avancement til UEFA Cuppens gruppespil. En kamp, som kostede mange kræfter såvel fysisk som mentalt. Det var 120 min. hård fight og man var presset igennem hele kampen til at score det udlignende mål. Dette satte FCK´erne under et mentalt pres. Spørgsmålet er om de kan rejse sig efter en sådan omgang. Dette skal FCN prøve at udnytte. Udover dette har FCK stadigvæk problemer med at finde vej til netmaskerne og det er få gange i løbet af en kamp, at modstanderholdets net blafrer. FCK mødte senest Lyngby i en SAS liga kamp og mod et bundhold hvor defensiven har vaklet, havde man problemer med at få scoret. "Kun" 2 gange fik man kuglen i nettet, hvor af det ene vel at mærke var på straffe. FCK spiller fint kombinationsspil, men skarpheden mangler i den grad. Mod Lens havde man flere 100% chancer, som blev misbrugt. Jeg tror FCK kan få store problemer med at score mod FCN, som står stærkt i defensiven.
TRUPPEN
1. Jesper Christiansen
3. Niclas Jensen
4. Hjalte Nørregaard
5. Brede Hangeland
7. Ailton Almeida
8. Michael Silberbauer
9. Morten Nordstrand
10. Jesper Grønkjær
11. Marcus Allbäck
13. Atiba Hutchinson
14. Michael Gravgaard
17. Oscar Wendt
23. William Kvist
24. Libor Sionko
25. Mathias ’Zanka’ Jørgensen
41. Nathan Coe
Man må undvære Würtz på den centrale midtbane, hvilket skaber noget af et hul. Man har Atiba, Silberbauer og Kvist som kan spille pladsen, men de gør sig nu alle bedst som kantspillere. Samtidig er de meget mere offensivt orienteret end Würtx og det må betegnes som en svækkelse.
FCN
Nodsjælland er kommet op i omdrejninger og har i de seneste 3 kampe sikret sig 7 point via en solid defensiv. Holdet står fornugtigt i de bagerste rækker og lukker ikke mange mål ind. Samtidig er man knivskarpe foran mål og udnytter de få chancer man har, som vi så det mod EFB og AGF. Dette skal være holdets chance mod FCK. I Parken får man få chancer og disse skal ganske enkelt udnyttes. Bl.a. er Bernburg skarp for tiden og mon ikke han gerne vil score mod sin gamle klub. FCN kombinerer godt og dette skal man udnytte helt fremme mod et tungt FCK forsvar. Muligheden for at overløbe Niclas Jensen, Gravgaard og Hangeland er i hvert fald helt sikkert til stede. Kan FCN få banket den samme defensiv op som vi se mod Horsens, så tror jeg FCK kan få problemer og hvis man samtidig kan være lige så effektiv som mod AAB, EFB og AGF, som man har mødt i de forrige kampen, så er chancen for sejr ikke udelukket. Derudover er FCN det eneste hold, som i år har slået FCK og ud over det, så plejer FCN egentlig at kunne spille meget godt op med de forsvarende mestre.
TRUPPEN
1 Kim Christensen (keeper)
3 Dennis Cagara
4 Henrik Kildentoft
5 Johnny Lundberg
8 Allan Olesen
9 Martin Bernburg
10 Marcus Pode
11 Issey Nakajima-Farran
12 Bo Storm
14 Christian Krølle Nielsen
15 Bajram Fetai
17 Søren Christensen
18 Kenni Olsen
22 Jesper Hansen (keeper)
23 Daniel Jensen
25 Henrik Bødker
28 Nicklas Pedersen
Morten Karlsen er ikke med pga. karantæne, men Bo Storm og Kildentoft er tilbage efter skader. Samlet set må det siges at være en forstærkning. Kildentoft er solid nede bagi og Bo Storm gjorde det rigtigt godt i kampene lige før hans skade.
KONKLUSION
FCN skal udnytte FCK´s træthed, deres stærke defensiv, samt effektivitet. FCK er svækkede, mens FCN er forstærkede op til kampen. FCN står indbyrdes set fint til FCK og 8,75 på FCN sejr er bare for højt og skal forsøges.
Held og Lykke..
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar