Vundet
Tips & Spilforslag
FC København - AGF: (AH: -1,5) 2
Spiltip af David Villa
den
24 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 46-0-54%
- Betvalue
- 2106,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,85
- Rigtig/forkert
Betting tip
Ja, der er mange spørgsmål frem mod torsdagens kamp, mellem FC København og AGF - en kamp hvor der kun er én ting, som tæller, for de forsvarende mestre. Nemlig en sejr, hvis ikke, så må mesterskabet for alvor siges at være langt væk.
8 spillerunder tilbage, og 6 point op til førerholdet AaB. 6 Point er ikke alverden, det kunne bestemt have været værre, men heldigvis så har AaB ikke formået at udnytte FCK´s mange dumme pointtab på det seneste - og derfor er mesterskabskampen stadig helt åben.
Lad mig starte med en kort gennemgang af AGF og derefter gå i dybten med FCK, og holdets mange problemer.
AGF sikrede sig vel overlevelse i den bedste række med deres sejr over Lyngby forrige spillerunde.
Med et forspring på nu 8 point ned til Viborg og 12 til Lyngby, ser det ualmindeligt svært ud for Viborg og Lyngby, som mildt sagt har været elendige indtil videre, så derfor må det siges at AGF har klaret frisag - dog skal man aldrig være for sikker, men at Viborg eller Lyngby henter AGF, det er der bestemt ikke de store chancer for sker.
Trupstatus:
Til kampen mod FCK, må AGF undvære: Anders Kure, som er i karantæne. Lars Pleidrup, som har brækket foden og er langtidsskadet. Olof Persson døjer med knæproblemer og er tvivlsom.
Ove Petersen har valgt de samme 11 spillere til startopstillingen, som formåede at slå Lyngby i forrige kamp, så AGF stiller højst sandsynligt op på denne måde:
Rasmussen
Krabbe - Budtz - Madsen - Lumb
White - Lucena - Árnason - Blicher
Graulund - Williams
På bænken sidder så; Jens Gjesing, Dennis Høegh, Peter Foldgast, Morten Hyldgaard, Alex Valencia samt Niels Kristensen.
FC København - et hold i krise?
Journalisterne mener det, spillerne, trænerstaben og Don Ø afviser det. Men en ting er i hvert fald sikker og det er at de er inde i en resultatmæssigtkrise. Men hvad er det egentligt som sker? er spillerne mætte? er det bare en dårlig periode (som alle jo har på et eller andet tidspunkt)? eller skyldes det simpelthen at de ikke er gode nok? har de fået en følelse af at de kan spadsere over alle hold i ligaen og vinde uden at kæmpe for det? eller hvad er det som sker?
Igen, det er et svært spørgsmål, men vi kan konstatere at spillet ikke fungere. Pokalkampen i Esbjerg spillede man faktisk en rigtig god kamp, men var "uheldige" med ikke at gå videre. I lørdags, i Randers, spillede FCK gode 20 minutter, de første 10 og de sidste 10, ellers var det noget kedeligt noget at se på. Men hvor på banen er problemet?
Forsvaret er hvert fald ikke så stærkt nu med Zanka og Laursen, som det var med Gravgaard og Hangeland, det er hvert fald et af problemerne. På midtbanen har man en masse gode spillere, men det fungere ikke, William Kvist og Hjalte på den centrale midtbane sammen, det går simpelthen ikke, for de to minder alt for meget om hinanden. Hutchinson ligner en der trænger til noget nyt, nye udfordringer, ja bare noget nyt, så mit bud er at han ryger til sommer, da han bestemt heller ikke har præsteret ordenligt i denne sæson, han har nærmest være pinlig. Sionko og Grønkjær har egentligt gjort det godt, men hjælper ikke når de andre underpræstere. Würtz har ikke kunne tage over efter Linderoth - også noget af et ansvar, men hans pasningsspil er for dårligt og han laver alt for mange fejl. I angrebet, dem der som regel skal putte boldene i kassen har bestemt også underpræsteret i denne sæson, Allbäck skifter til sommer og han ligner allerede nu en mand der ikke har mere godt at tilføje i FCK - tak for mange dejlige scoringer, men hvis jeg var Ståle, så fik du ikke mange minutter på banen længere i denne sæson, for du er desværre blevet for gammel. Nordstrand, har jo gjort det godt, men bare aldrig fået chancen fra start flere kampe i træk, hvilket jeg slet ikke forstår, han er den bedste angriber i klubben, men sidder på bænken ALT FOR MEGET. Junior ved jeg ikke rigtigt med, kræver lidt flere kampe før han kan vurderet ordenligt. Ailton, 22-millioner manden, den dyreste spiller nogensinde i ligaen - men han har været et ligeså stort flop, som han har været dyr at hente til klubben. Dog mener jeg at han burde få chance i en 4-5 kampe i træk for start, for at give ham chancen for at slå igennem for alvor. Alt i alt, så håber jeg at vi får denne opstilling at se - for FCK´s vedkommende, ikke med hensyn til dette spil, dog tvivler jeg:
Jesper Christiansen
Pospech - Gravgaard - Zanka (normalt Laursen) - Wendt
Sionko - Kvist - Silberbauer - Hutchinson (normalt Grønkjær)
Nordstrand - Ailton
Trupstatus:
FCK må til kampen undvære: Ulrik Laursen (forsvar/fast), Niclas Jensen (forsvar/fast), Jesper Grønkjær (midtbane/fast), Junior (angriber/rotation) og Rasmus Würtz (midtbane/reserve). Specielt fraværdet af Jesper Grønkjær må siges at være godt for spillet, og gør også at chance for at dette spil går hjem bliver en del større. At man må undvære Niclas Jensen, ser jeg ikke som den store svækkelse, da Wendt godt kan overtage på venstre-backen. Würtz og Junior har ikke rigtigt præsteret i FCK og er derfor heller ikke de helt store tab. Til gengæld kan FCK glæde sig over at have Michael Gravgaard tilbage i truppen, hvilket må siges at være en væsentlig forstærkning i forsvaret, specielt nu hvor Ulrik Laursen er ude med en skade.
FCK truppen ser således ud:
1. Jesper Christiansen
2. Zdenek Pospech
4. Hjalte Nørregaard
7. Ailton Almeida
8. Michael Silberbauer
9. Morten Nordstrand
11. Marcus Allbäck
13. Atiba Hutchinson
14. Michael Gravgaard
15. Mikael Antonsson
17. Oscar Wendt
23. William Kvist
24. Libor Sionko
25. Mathias Zanka Jørgensen
41. Nathan Coe
Konklusion:
At man kan få odds 1,97 på AGF +1,5 syntes jeg simpelthen er for højt, specielt sådan som FCK har spillet på det seneste, så får de svært ved bare at vinde over AGF.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar