18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

FC Groningen - Nijmegen: Over 2,5

Spiltip af Tytteboevs den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (Over-Under)
60-40%
Betvalue
2108%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Mange ville mene at en vigtig kamp om en plads i UEFA-cuppen godt kunne ende under 2,5 mål, selvom det var i Holland. Det mener jeg ikke.

Lidt tal først (disse tal er taget fra ligaen, så det skal tages med et gran salt, da dette jo som sagt er en play-off kamp, og så gælder der andre "regler").
Groningen har spillet 3 af de sidste 6 kampe over 2,5 og 4 af de sidste 6 hjemmekampe over. De samme tal har gæsterne, dog bare med 4 af de sidste 6 udekampe over de 2,5. Altså hjemmeholdet 4 af 6 over hjemme, og udeholde 4 af 6 over ude - det giver mening.

Jeg har kunne læse mig til at gæsterne bland andet vandt den første kamp pga. at Groningen fik en dum udvisning, og at de ellers havde overtaget indtil da. I denne kamp er Groningen tvunget til at angribe, da de tabte det omvendte opgør med 1-0, og dermed mindst skal have en et-måls sejr, for at komme i forlænget, men selvfølgelig helst en større sejr. De har et par mand ude, men der skulle være nogle ok erstatninger for disse.

I tabellen ligger de side om side, med Groningen øverst. En bemærkelsesværdig ting er, at Groningen ligger nederst på formbarometeret, mens Nijemgen ligger nummer et. Det kunne tyde på meget stor forskel i formen, men her snyder det lidt. Groningen har bla. mødt Breda, Heerenveen, Ajax og PSV, hvilket er de absolutte tophold - så det er lidt misvisende.

En anden ting, der taler for vores væddemål, er gæsternes evne til at score på udebane - i de sidste 6 udekampe er det blevet til hele 15 mål!

Summa-summaram: Jeg tror nok at Groningen på hjemmebane, nede med en pind, skal få scoret. Statestikken taler også for at Nijmegen gør det, så mon ikke den går over.

Fremtidige tips

Ekspert Hvor mange guldmedaljer vinder Norge?
7 feb 09:00 4 kommentarer
Betvalue
4124%
1,91Danske Spil
Ekspert Sassuolo - Inter
8 feb 18:00
Betvalue
2106%
1,78Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.