Elfsborg - Valencia: (AH: +0,75) 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 49-25-26%
- Betvalue
- 037%
- Spilbar ned til odds
- 1,53
- Rigtig/forkert
Champions League, 3. kvalifikationsrunde, returkamp:
Elfsborg - Valencia
Vel det opgør i Champions Leagues 3. kvalifikationsrunde, hvor styrkeforkellen mellem holdene er størst, og Elfsborg fik da heller ikke mange chancer i Valencia i det første møde, hvor svenskene blev rundspillet, og Valencia vandt 3-0. En sejr, der snildt kunne have været større. Efterfølgende klagede Elfsborg træner, Magnus Haglund, over, at Valencia-spillerne ikke holdt deres positioner, og det gjorde dem uventet vanskelige at dække op... ak, ja.
Trods den store klasseforskel, så finder jeg alligevel, at der er værdi i spil på et pænt resultat til Elfsborg i returen. Som fremmeste argument: Valencia er sikker på billeten frem til Champions League-gruppespillet, og spanierne er fuldstændigt ligeglade med, hvad resultatet i Sverige bliver (så længe tre-måls-forspringet fra det første møde ikke kommer i fare, forstås).
Elfsborg er svækket af, at holdets største profil, midtbane-omdrejningspunktet Stefan Izhizagi, er skadet og ikke kan være med, men derudover stiller de svenske mestre op i stærkeste opstilling, hvilket er en del mere, end hvad man kan forvente af Valencia. Jeg vil gerne lægge hovedet på blokken på, at Valencia-træner Quique Flores giver adskillige af sine normale valg til startopstillingen plads på bænken. Sæsonen er lang, og efter weekendens 0-3-nederlag i sæsonåbneren i Primera Division hjemme mod Villarreal bliver der brug for kræfterne andetsted end på et lille ubetydeligt stadion i Sverige, hvor man spiller ”mod ingenting” og ”om ingenting”... Hvilke spillere, Quique Flores vælger at stille op med i Elfsborg, er uklart indtil en time før kampstart, men det bliver ikke optimalopstillingen.
Og en anden ting: Elfsborg er et godt hjemmebanehold. Klubben har ikke tabt på eget ”græs” i meget lang tid, og det skyldes måske bl.a., at underlaget ikke er rigtigt græs, men kunstgræs. I princippet burde kunstgræs favorisere tekniske spillere (læs: Valencia), men kunstgræsset vil være uvant for gæsterne. Og hvis man ikke passer på, er det meget nemt at komme til skade på kunstgræs. Det vil Valencia-spillerne nødigt risikere, ej heller, selvom de til daglig blot er reserver på holdet.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar