18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

East Stirlingshire - Queen's Park: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

East Stirling er ikke kommet ordentligt i gang. Det lader lidt til, at the ´Shire lider under et for stort forventningspres efter sidste sæsons flotte tredjeplads i rækken. Forrige lørdag måtte man tage hjem fra Forfar med et 1-5 nederlag. Selv om skades- og karantænelisten er kortere til dette opgør er East Stirlings favoritrolle ikke helt så stor, som bookmakerne gerne vil gøre den til.

Nedrykkerne fra Queen´ Park er også kommet ujævnt ud af startblokken, sidst udtrykt ved forrige lørdags 0-1 udenederlag til Berwick Rangers. Men Ochilviews kunstgræs bør ikke skræmme Glasgow-holdet, som jeg giver rimelige chancer for at tage alle tre points med hjem.
Chance (1-X-2)
42-24-34%
Betvalue
2105,7%
Spilbar ned til odds
2,94
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Lørdag morgen ser 1-X-2 odds på kampen således ud:

1-tallet giver 2,15 hos Pinnacle
X giver 3,75 hos Ladbrokes
...og 2-tallet giver massive 3,59 hos Pinnacle, eller en værdi på hele 122,06 ift. min chancevurdering.

Det får mig nu ikke til at ryste på hånden sådan rent procent-mæssigt.

Så længe man holder sig for øje, at der er tale om et langskud har jeg intet problem med at finde solid værdi i udesejren. East Stirling-sejr er så afgjort det mest sandsynlige - og det er formodentlig team news, der har påvirket QP-odds i opadgående retning - men hjemme-fordelen er ikke helt så stor som bookmakerne gerne vil gøre den til.

East Stirling: koldstart og store forventninger
East Stirling har igennem de sidste par sæsoner gennemgået en sand forvandlingsproces. Falkirk-holdet har ellers i årevis været fast inventar på 3. divisions sidsteplads ( - idet der jo som bekendt ikke er nogen nedrykning fra denne række, hvilket i sig selv gør de lavere skotske rækker interessante som betting-objekt. Men det er en anden historie...) men har takket være nye ejere og flere penge mellem hænderne oprustet kraftigt på spiller- og ledelsessiden.

Det kom til udtryk i 2008-2009 sæsonen ved en fantastisk flot 3. plads i 3. division (ikke 2. plads som jeg for skade kom til at skrive i indledningen), så vidt jeg har kunnet deducere East Stirlings bedste placering nogensinde. Ja, helt frem til sidste spilledag havde the 'Shire en reel mulighed for ligefrem at vinde rækken.

Fantom-sæsonen 2008-2009, hvor holdet i lange perioder på det nærmeste kunne gå på vandet, har forårsaget, at der hviler store forventninger til East Stirlings præstationer i indeværende sæson. Efter min mening også for store. For hvor klubbens fans - og dem er der faktisk ganske mange af - sidste sæson kunne nyde, at deres helte om sider kunne kaste prügelknabe-rollen af sig og spille frit og friskt til især hjemme på Ochilview - hjemmebanen, som man deler med Stenhousemuir - så er der intet, der er nemt eller gratis i den nye sæson. Der er ikke længere nogen, der undervurderer East Stirling.

Og hvor den almindelige antagelse er, at East Stirling bare lige skal i gang, så virker det på mig som om, at the 'Shires spillere har lidt svært ved at håndtere forventningspresset. Både manager og spillere har oparbejdet en helt katastrofal disciplinær-record, og sidste sæsons flydende angrebsspil har ikke rigtigt indfundet sig endnu.

I hvert fald har den indeværende sæson været lidt af en koldstart indtil videre. East Stirling har, pokalkampe medregnet, kun vundet én eneste kamp i sæsonen i form af en 1-0 udesejr over et svagt Annan-hold. Den enlige liga-hjemmekamp har budt på en 1-1 imod Elgin City i en kamp, hvor East Stirling var heldige med at få det ene point. Og forrige lørdag kom sæsonens foreløbige lavpunkt i form af et 1-5 udenederlag til oprykningsfavoritterne fra Forfar. Set fra min lænestol forekommer East Stirling sårede og skrøbelige både på moral og resultater - og selv om Falkirk-holdet kan stille i noget nær stærkeste opstilling, så kan jeg følgelig kun tilstå dem en begrænset favoritrolle.

Queen's Park: op ad bakke
Over til de stolte amatører fra Queen's Park som jeg vil gennemgå en anelse mere summarisk da man vil have forstået, at nærværende spil nok så meget er et bet imod East Stirling som det er et spil Queen's Park.

Efter at have tilbragt to sæsoner i 2. division gik den ikke længere for Glasgow-holdet (der af gammel skik & tradition spiller deres hjemmekampe på Hampden Park, Skotlands nationalstadion), der måtte tilbage ned i 3. division, selv om man ellers gjorde det udmærket i pokalturneringerne.

Som en direkte følge af nedrykningen mistede man ganske mange spillere til andre hold i de lavere rækker, men det er der for så vidt ikke noget nyt i: Queen's Park har alle dage haft et stort 'navn' i skotsk fodbold - bl. a. pga. klubbens gode ungdoms-setup og det efter skotske forhold høje tekniske niveau, som man forbinder med Queen's Park. Af samme grund - altså det gode navn - har det ikke været svært for manager Speirs at hente på papiret gode spillere til sit hold i nogenlunde samme kvantitet, som han mistede spillere den anden vej.

Det betyder ikke, at Queen's Parks spil og resultater kører på skinner. Langtfra. I lighed med East Stirling har man kun vundet én eneste sejr i sæsonen hidtil i form af en snæver og heldig 1-0 udesejr over ovennævnte Elgin City. Man har - i øvrigt også i lighed med East Stirling - allerede været ramt af kamp-udsættelse, hvorfor man med nogen ret kan hævde, at Queen's Park ikke er rigtigt varme endnu. Men det er et vilkår, der gælder for begge hold.

Bortset fra udesejren over Elgin har den korte liga-sæson budt på en 2-2 uafgjort hjemme imod Forfar samt forrige lørdags 0-1 udenederlag til Berwick Rangers i en kamp, hvor Queen's Park efter Speirs vurdering spillede ringe.

Til Queen's Parks hjemmeside udtaler han, at '...It was cruel to lose the game at the end but we just didn't play at all well overall (...) We had a fortnight to think about the game which was disappointing in itself because we couldn't bounce back sooner. But that'll just make us doubly determined to do well tomorrow...'

Ja, lidt intetsigende manager-talk, men man aner måske, at det fysiske aspekt af spillet kommer lidt mere i fokus end ellers. Og så kunne der - med henvisning til East Stirlings dårlige kort-statistik - måske godt falde et par kort eller tre af, især hvis spillet ikke rigtigt kommer til at køre, som det jo ikke har gjort hidtil.

En sidste faktor er Ochilviews kunstgræs. East Stirling har ofte formået at gøre det hurtige underlag til en ekstra fordel, men Queen's Park, der selv træner på det kunstgræs-belagte Lesser Hampden bør ikke være skræmt af, eller uvante med, at spille på astroturf.

Skader og karantæner
Hos East Stirling vender Michael Bolochewski (F - fast) tilbage fra karantæne, en klar styrkelse. Craig Donaldson (M - fast) er fraværende med en ankel-fraktur som han pådrog sig imod Forfar. Endelig formodes Jamie Stevenson (A - fast) og Derek Ure (F - fast) begge to fortsat ude med skader.

Hos Queen's Park vender Michael Daly (M - fast) og Paul Harkins (M - fast/indskifter) tilbage fra kortere skadespauser. Til gengæld forventes Ryan Holms (M - fast) og anfører Richard Sinclair (F - fast) begge to at være fraværende.

Fremtidige tips

Ekspert Crystal Palace - KuPS
18 dec 21:00
Betvalue
2109%
1,83Betano
Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.