Tabt
Tips & Spilforslag
Dumbarton - Annan Athletic: 2
Spiltip af Jonas Germannsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 50-25-25%
- Betvalue
- 3115%
- Spilbar ned til odds
- 4,00
- Rigtig/forkert
Betting tip
1-tallet giver 1,76 hos 10Bet
X giver 3,75 hos Bet365
...og 2-tallet giver 4,50 hos 888sport idet bwin helt som ventet har slashed deres odds.
Der er dog fortsat udmærket værdi at finde i spil på Annan - blot skal man huske på, at vi er i afdelingen for long shots. Som chancevurderingen - der med vilje er lavet med løs hånd - gerne skulle udtrykke, så er hjemmesejren klart det mest sandsynlige udfald. Jeg blev oprindeligt sporet ind på dette spil fordi jeg syntes (og synes), at odds på Dumbarton 3-4-1/13-10 [4] er alt for lave.
Ganske vist har vi at gøre med en oprykningsfavorit imod en 'oprykker' (men se nedenfor), men det er også dér, at nøglen til dette spil ligger. Bedste odds på, at Dumbarton vinder 3. division pt. er aldeles uspillelige 5,00; kun Stenhousemuir med 2,63 er større favoritter til at vinde rækken. Dét er for lave odds på et hold, der for øjeblikket ligger på 4. pladsen - der er 10 hold i rækken - med lige så mange points op til 1. pladsen som de har ned til 8. pladsen.
Med andre ord mener jeg, at Dumbarton er overvurderede! Holdet har endnu ikke rigtigt fået forløst sit potentiale; føringer er flere gange blevet sat over styr, forsvaret er usikkert (der er blevet scoret imod Dumbarton i samtlige kampe siden ligaen gik i gang), holdets angribere har ikke rigtigt ramt målet så ofte som de burde i forhold til spil og chancer - og til den aktuelle kamp imod Annan er det skrøbelige forsvar tilmed blevet ramt af et par skader. Og endeligt har vi faktisk et enkelt indbyrdes opgør fra indeværende sæson at læne os op ad: 1-1 hos Dumbarton i liga cup'en tilbage i august i en kamp, som Dumbarton vandt på straffespark.
Dumbartons aktuelle formkurve [sidste resultat først] er u-v-v-u-t. I lørdags blev det til 2-2 ude imod Forfar Athletic i en kamp, som Dumbarton førte med 2-0 ved halvleg. Forfar er ikke noget dårligt hold for rækken, men resultatet er symptomatisk for Dumbartons sæson indtil videre: holdet kan ikke holde en føring.
Det er i den forbindelse pudsigt, at Annan Athletic 3-2-3/13-15 [6] allerede ved et par lejligheder har kæmpet sig tilbage og vundet kampe, hvor de er kommet hurtigt bagud, for der var ikke ret mange, der på forhånd regnede med, at Annan ville gøre en god figur i 3. division, hvortil de er blevet oprykkede efter at Gretnas forlis efterlod en ledig plads i det skotske senior-system.
Indtil afslutningen på sidste sæson spillede Annan i East of Scotland League, en ren amatør (eller 'junior') turnering, der i niveau ligger lidt under 3. division - og Annan vandt ikke engang rækken, men blev rykket op fordi SFA i lyset af Gretnas skandaløse hedengang valgte at prioritere økonomi over sportslig formåen.
Men Annan har allerede præsteret godt. 11 points på kontoen og en blød midterplacering her hvor den første fjerdedel af turneringen snart er spillet færdig må siges at være en hel del bedre end ventet.
Måske er det også blandt årsagerne til, at formkurven - retfærdigvis - er for nedadgående, hvilket selvfølgelig taler imod det bet jeg foreslår her. Måske er lidt af oprykkergejsten gået fløjten nu hvor turneringen er godt i gang. Formkurven [sidste resultat først] er halvdårlige t-t-v-t-u; i lørdags tabte man med hele 0-3 ude til Berwick Rangers - et måske lovligt stort nederlag, men det skal nævnes, at alle Berwicks mål blev sat ind på straffespark, og at Annan fik en spiller vist ud ved stillingen 1-0.
Indbyrdes opgør har jeg allerede været inde på. Udover ovennævnte 1-1 pokalkamp har de to hold aldrig mødt hinanden i en betydende kamp før.
Skader og karantæner: Der er ingen karantæner hos Dumbarton. Hos Annan er Gary Brown (M - fast) i karantæne efter rødt i lørdags. Til gengæld er Ian Grainger (M - fast) tilbage fra karantæne.
Dumbarton har Dave McEven (MM - fast) ude. Han udgik med en hjernerystelse i lørdags. Afløseren Mark McGeown har 1970 på sin dåbsattest. Han lukkede to mål ind i anden halvleg imod Forfar. Chris Boyle (M - fast i sidste sæson) er kommet tilbage fra Australien men er ikke klar til fodbold endnu da han skal knæopereres. Desuden forventes Mick Dunlop (F - fast) også at være ude med en skade han pådrog sig i lørdags, og Raymond Logan (M - fast) og Iain Chisholm (F - fast) er muligvis begge to fortsat fraværende med længerevarende skader.
Hos Annan forventes Lee Hoolickin (M - fast) fortsat at være fraværende med en skade, og Stuart Hill (M - reserve) og Ryan Adamson (M - indskifter) er begge tvivlsomme med skader.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar