Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 41-22-37%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,70
- Rigtig/forkert
Trupnyt-DIF:
Et af holdets store profiler Mathias Tjärnqvist(f) er fortsat skadet, derimod kan holdet glæde sig over at få den talentfulde center Jacob Josefsson tilbage. Men Marcus Ragnarsson(b) som ikke var med senest mod Modo, er fortsat stærkt tvivlsom til denne kamp, ligesom Christian "fimpen" Eklund (f). Marcus Ragnarsson er en meget vigtig defensiv profil, og derfor en stor svækkelse hvis han ikke når at blive klar.
Status-DIF:
Form: T-V-T-T-V-OT/U
Efter en stærk sæsonstart er klubben kommet ind i en turbolent periode med meget svingende præstationer, og et par skader hos nogle vigtige folk. En stor del af æren for den gode start lå ungdomskæden med Engqvist – Josefsson – Kruger bag, hvilket faktisk gjorde rookien Marcus Kruger til topscorer i ligaen. Denne kæde blev desværre splittet op, og siden har Kruger ikke lynet nær så meget. Tilgengæld er en anden offensiv profil Marcus Nilsson ved at komme bedre i gang, og det er vældigt positivt da holdet ikke indeholder så forfærdelig mange stjerner.
Senest fik de 1 point med sig hjem fra Modo, men det holdt særdeles hårdt. DIF var reelt ikke på banen de første to perioder, og kan takke stolperne og Gustav Wesslau for 2-2 opgøret. Wesslau er en ung keeper med masser af talent, men har allerede en del kampe på sit CV. Dette kan i høj grad ses på hans spil der er blevet mere stabilt, og DIF har derfor et plus på målmandsposten i forhold til Luleå hvor jeg ikke er imponeret af Matias Modig.
Et andet plus for hjemmeholdet er at de ikke har tabt de seneste 10 kampe mod Luleå i Stockholm, men til gengæld er DIF lidt dårligere kørende i PP(18,5%) og boxplay(83,5%).
De er dermed et midterhold når man ser på special teams, men også her er Ragnarsson en vigtig brik, og dermed en svækkelse af special teams når han sandsynligvis ikke spiller.
Mange kender sikkert DIF for deres tidligere storslået hjemmebane i Globen der kan huse 13000 tilskuer, men det var den gang de var et tophold, og man ønsker ikke at spille i en halv tom arena. Derfor er man rykket ind på "Hovet" igen, og gjort den til sin primære hjemmebane med 8300 pladser. Desværre har holdet skuffet sine mange tilskuer denne sæson, og således rangere de som det 3 dårligste hjemmehold med kun 3 sejre i 8 forsøg.
Trupnyt - Luleå: Fredrik Styrman(b), Pierre Johnsson(b), Thomas Raffl(f) og Robin Lindqvist(f) er ude med skader. Det er dog ikke noget holdet bliver svækket betydeligt af, da de for de meste udgør 4 kæden.
Status – Luleå:
Form: OT/V – OT/T – V – T – V – V
Holdet stod for en flot præstation ved at slå topholdet Hv71 med 5-3 på egen is. Således indtager de nu 3.pladsen, og det er velfortjent eftersom holdet der er notorisk stærke på hjemmebane, denne sæson også tager point på udebane( 4 sejre ud af 8 forsøg). Senest blev det til en kneben sejr over Södertalje på udebane, hvor Abbott brødrene vendte skuden i sidste periode og sikrede sejren på 4-3.
Ligesom DIF spiller Luleå frisk til, og har da deres primære force i angrebet. Efter en lille formnedgang er Abbott brødrene igen begyndt at røre på sig, og når de er på isen er de en konstant trussel for modstanderen. Derudover er Chabada, Fabricius, Olausson, Arlbrändt, og Lavander gode for en del point. Offensivt mener jeg derfor de på papiret overmatcher DIF.
Holdet højt fra nord har aldrig været kendt for at have en særlig solid defensiv, men i år har de en række gode navne bagi, som også kan producere fremaf. Her tænker jeg specielt på Jan Sandström og Johan Fransson der laver en del mål. Derimod havde jeg håbet på at Anders Nilsson fik lov at stå i kassen, men det ser ud til at Matias Modig får tjansen igen.
Luleå er med i toppen af ligaen hvad angår PP(22 %) og boxplay(89,2 %), og det er jo klart en fordel i deres favør.
Iøvrigt har træner Roger Kyrö valgt at toppe kæderne, så 1 kæden dermed ser skræmmende ud iform af 2 gange Abbott sammen med Fabricius, og Sandström + Fransson på backpladserne.
Forventede målmænd: Gustav Wesslau (90,3%) DIF
Matias Modig (88,7 %) Luleå
Stats:
12/02-09 Elitserien Djurgården vs. Luleå HF 5:2
11/12-08 Elitserien Djurgården vs. Luleå HF 3:2 (OT)
18/09-08 Elitserien Djurgården vs. Luleå HF 2:1
05/01-08 Elitserien Djurgården vs. Luleå HF 5:2
18/10-07 Elitserien Djurgården vs. Luleå HF 6:1
26/02-07 Elitserien Djurgården vs. Luleå HF 2:1 (OT)
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar