18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Ding JunHui -2,5 - Anthony Hamilton: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
60-40%
Betvalue
2109,8%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
SAGA Insurrance Masters '07 - Første Runde

 
Det lysende talent Ding JunHui indleder vejen imod hans måske første Masters titel i denne match hvor han møder Anthony Hamilton som, talent til trods, aldrig rigtig har formået at slå helt igennem.

Ding JunHui
Kineseren er efterhånden blevet beskrevet en del af undertegnede, og dette er fuldt fortjent. Med tre ranglistetitler på to år er han den eneste spiller udover Ronnie O’Sullivan der har vundet tre store turneringer inden han fyldte 20 år. Han er placeret som nummer 5 på den provisoriske rangliste og i denne sæson er det allerede blevet til en enkelt tuneringssejr, nemlig Northern Ireland Trophy som indledte denne års række af ranglisteturneringer. Hans Grand Prix-turnering sluttede efter gruppespillet, og derudover blev det til en kvarfinaleplads.plads ved UK Championsship hvor han jo var forsvarende mester.

Anthony Hamilton
I den anden stol for enden af bordet sidder Anthony Hamilton der, som nævnt, har været med på touren en del år, dog uden at præstere de helt store resultater, hans bedste placeringer er to finalepladser ved hhv. Brittish Open i ’99 samt China Open i ’02. Han er placeret som nummer 36 på den provisoriske rangliste efter et par sæsoner hvor tingene SLET ikke er gået hans vej. Han nyder godt af, at der, efter hver sæson, sættes en officielt rangliste som kun tæller den foregående sæsons point, og her er han placeret som nummer 16, imens hans resultater for indeværende sæson allerede har fordret et spring ned som nummer 32. Han er stillet til start i samtlige tre turneringer i år, og i alle tre er han røget ud i første runde.

Konklusion
I mine øjne er der ikke meget der taler for en sejr til Anthony Hamilton, det er faktisk næsten kun er spørgsmål om, hvor stort nederlaget bliver. JunHui havde godt nok en middelmådig oplevelse ved UK Championsship men der hører det med, at han kom direkte fra Asian Games i Qatar, og den lange rejse hjem til England dagen inden hans første kamp samt en generel ”mæthed” i forhold til spillet har også haft en indflydelse på hans resultater. Han er klart den bedste af de to og i en kamp der spilles bedst af 11 synes jeg at der er et fornuftigt spil på, at JunHui vinder med 3 frames eller mere!

 

Rigtig go’ fornøjelse!

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Viborg
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Bet365
Ekspert Chelsea - Everton
13 dec 16:00
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Parma Calcio 1913 - Lazio
13 dec 18:00
Betvalue
2106%
1,66Bet365
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.