Spiltip af Loke Barrett
den
2 kommentarer
115 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Skill vs. will
WBC Silver-titelkamp på sværvægt. Main event i London.
- Chance (1-X-2)
- 40-4-56%
- Betvalue
- 1104,2%
- Spilbar ned til odds
- 1,79
- Rigtig/forkert
- Whyte w/ UD 12/12
Betting tip
- Parker besidder trods sin alder størst rutine. Han har mødt bedre modstand gennem karrieren.
- Parker har en fremragende amatørkarriere bag sig, så han bør rent teknisk have en solid fordel.
- Parker bevæger sig forrygende for sin størrelse, så han bør have en klar fordel med sin speed.
- Parker er altid i god form, han har oftest et højt output, og han er gået tolv runder flere gange.
- Whyte er kendt som lidt af et brushoved. Hans følelser har til tider hæmmet hans præstationer.
- Whyte er ikke altid i den bedste kondition. Han er gået ned i tempo sent i nogle af sine kampe.
- Whyte er sprængfuld af selvtillid efter sin seneste kamp, der var karrierens bedste præstation.
- Whyte besidder stor power i begge sine hænder. Han var den første mand, som rystede Joshua.
- Whyte er rent naturligt en større mand, så Parker må ikke tillade for meget clinch og infighting.
- Whyte er en undervurderet tekniker, der har bedre evner og bevægelighed, end han har ry for.
- Parker var alt for tilbageholdende i nederlaget til Joshua. Den går ikke, når han er på udebane.
- Parker føler muligvis, at han har meget at bevise, så han vil være villig til at brawle med Whyte.
Odds
OBS: Foruden Betsafe og Nordicbet finder jeg smal værdi på dette spil hos 888Sport, Betfair Sportsbook, Danske Spil og Unibet.
Joseph Parker er favorit overalt på markedet. Bet365 giver blot 1,72 på en newzealandsk sejr, Jetbull giver 1,74, Bwin giver 1,75, 888Sport, Betfair Sportsbook, Danske Spil og Unibet giver 1,80, mens Betsafe og Nordicbet giver 1,86. En toneangivende bookmaker uden dansk licens giver 1,80 på favoritten.
Dillian Whyte
England
30 år (11. april 1988)
23-1, 17 KO
Ortodoks
Højde: 193 cm.
Rækkevidde: 198 cm.
Vægt: 117 kg.
Dillian ”The Body Snatcher” Whyte er WBC Silver-mester på sværvægt og er rangeret som nummer seks i divisionen hos The Ring. Han er tidligere BBBofC- og WBC International-mester på samme vægt. Han har bl.a. besejret Marcelo Luiz Nascimento, Irineu Beato Costa Junior, Brian Minto, Ivica Bacurin, David Allen, Ian Lewison, Dereck Chisora, Robert Helenius og Lucas Browne, mens han har tabt til Anthony Joshua.
Joseph Parker
New Zealand
26 år (9. januar 1992)
24-1, 18 KO
Ortodoks
Højde: 193 cm.
Rækkevidde: 193 cm.
Vægt: 110 kg.
Joseph Parker er tidligere WBO-mester på sværvægt og er rangeret som nummer fire i divisionen hos The Ring. Han har bl.a. besejret Francois Botha, Marcelo Luiz Nascimento, Brian Minto, Sherman Williams, Irineu Beato Costa Junior, Jason Pettaway, Yakup Saglam, Bowie Tupou, Kali Meehan, Carlos Takam, Solomon Haumono, Alexander Dimitrenko, Andy Ruiz, Razvan Cojanu og Hughie Fury, mens han har tabt til Anthony Joshua.
Matchup
Mange betragter dette som en 50/50-kamp, men jeg er ikke helt enig. Efter min mening bliver de to mænds seneste kampe tillagt for stor betydning. Whyte imponerede med sin knockout mod Browne, hvilket ingen har gjort før, mens Parker ifølge mange skuffede i sit nederlag til Joshua, men disse resultater siger ikke nødvendigvis synderligt meget. Jeg vil ikke lægge alt for meget i en dominerende sejr mod en 39-årig Browne, som kun havde bokset lidt mere end en runde på to år pga. karantæne. Australieren er en skræmmende puncher, men han er rimelig stationær og meget begrænset rent teknisk. Hvis man tilhører divisionens elite, så er han en type modstander, som man burde kunne slå overbevisende. Parker er på mange måder en diametral modsætning til ham.
Parker boksede virkelig forsigtigt mod Joshua, hvilket skabte en rimelig udramatisk kamp. Dette var en skuffelse, men de fleste glemmer, at newzealænderen som den første formåede at gå fuld tid med den dominerende mester uden rigtig at være i fare på noget tidspunkt. Selvom det ikke var spændende at se på, så siger det noget, at Parker er den eneste mand, som har kunne undgå Joshuas power i tolv runder. Det kræver teknik, speed og bevægelighed at holde englænderen stangen. Selvfølgelig kan man ikke vinde en kamp på dette alene, men det er kvaliteter, som bør komme ham til gode i dette matchup. Jeg forventer, at Parker har lært meget af denne kamp, så hvis han formår at åbne mere op, som han normalt gør, så giver jeg ham en række fordele.
Jeg ser to farer for Parker efter karrierens første nederlag. Hvis han bokser for forsigtigt ligesom mod Joshua, så bør han få svært ved at vinde runder på udebane. Hvis han til gengæld har taget kritikken for meget til sig, så han føler, at han har noget at bevise, så kan han komme til at brawle med Whyte frem for at anvende sine evner. Dette kan gå hen at blive katastrofalt, da englænderen formentligt har fordelen i forhold til power og styrke. Parker skal finde en balance imellem, hvornår han bokser, og hvornår han slås, hvilket han plejer at være rigtig dygtig til. Han har skam poweren og kæben til at gå i krig, hvis dette skulle blive nødvendigt i perioder, men det er rutine, kondition, teknik, speed og bevægelighed, som skal vinde ham denne kamp. Hvis han bokser op til sit normale niveau, så ser jeg ham simpelthen være for dygtig, intelligent og hurtig til en type som Whyte.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar