Tabt
Tips & Spilforslag
Denver Nuggets - Utah Jazz: Chauncey Billups over 5.5 assist
Spiltip af baknba
den
1 kommentar
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Det er nu ikke store skud han skal lave for at oddset går hjem, men derimod assist.
De to kampe der netop har været i Utah, er han gået "under" og det har der været gode grunde til. Jazz har nemlig siddet på spillet og været tone angivende, hvilket har betydet at Denvers spil ikke har været flydende og endt med at Carmelo Anthony har måtte gå nærmest 1 mod 5, for prøve at holde hans hold inde i kampen, og det er der jo som får assist på.
De to første kampe i Denver var derimod anderledes. Her var spillet flydende og angrebet fungerede meget bedre. Selvfølgelig med Carmelo som go to guy, men uden at forcere.
Billups gik sikkert "over" de 5 assist i begge kampe, og det tror jeg bestemt også han formår i nat.
Men hvorfor?
1) Samtlige Nuggets spillere er top motiverede, ligesom Dallas var i går nat mod Spurs. Denver vil spille i et højt aggresivt tempo, der kan resultere i forsvar stops, som så giver nemme scoringer i den anden ende. Billups er PG og han har altså bolden i fastbreaks, og han lægger så tit den sidste aflevering til Melo, Nene, Smith osv.
2) Jeg tror "Mr Bigshot" vil være aggressiv og drive mod kurven, for at score selv, eller lave en lille afleving til Nene eller Kenyon Martin, som så formentlig er tæt omkring kurven.
3) Jeg er overbevist om at Denver vinder, og så skal skudene også sættes og mon ikke Afflalo og J.R Smith kan ramme nogen 3ere, som måske bliver assisteret af den drivende Billups. Specielt J.R tror jeg får lavet en del point i nat, får han har ikke haft en stor serie og det kunne ligne ham at steppe up i nat og give Nuggets det ekstra boost.
Eneste som, jeg tror, kan komme i vejen for dette spil, er hvis Denver kommer stort foran og Ty Lawson så får usædvanlig meget af Billups spilletid. Dog tror jeg stadig i dette tilfælde at der er udemærket chance for at han er over de 5 assist.
I mens jeg har skrevet analysen er oddset faldet til 1.70, men finder stadig værdi nok. Dog må den ikke falde yderligere.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar