18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Denver Nuggets - Atlanta Hawks: Anthony Carter vs Mike Bibby: Bibby -2 (pts+ast) D

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
65%
Betvalue
4120.3%
Spilbar ned til odds
1.54
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Carmelo Anthony og co. byder Atlanta Hawks ind i varmen lille jule aften.
På papiret er det en meget spændende kamp med to spændende roster der skal kæmpe om sejren.

Jeg har valgt spillet der matcher de to veteran point guards Mike Bibby og Athony Carter op imod hinanden.

Mike Bibby er nr. 1 PG i Atlanta og har en stor del af æren i den postive fremgang i Atlanta klubben. Selvom hans tal er dumpet en del fra tidligere sæsoner er hans tilstedeværelse og momentvise 3 points uvurderlige.
Bibby snitter blot 10 pts/kamp og 4,1 ast/kamp over sæsonen, men har sine kampe ind imellem, hvor han scorer en del point. Han skyder fantastisk fra 3 points linjen denne sæson (43,8 3FG%) og denne skudprocent er hans bedste i karrieren.

Anthony Carter er idag 34 år gammel og nyder en tilværelse i Denver, hvor han er tredje valg på PG pladsen. Ty Lawson der fik chancen i søndags som starter gjorde det ikke ret godt og Carter som har varmet rigtig mange bænke for startsspillere igennem sin karriere kom ind og gjorde det rigtig fint.
Chauncey Billups der er nr. 1 PG har ikke været med i de to seneste kampe med en skade og det lyder lidt på det, at han vender tilbage idag.
Han er, så populært kaldt, en gametime decision og disse tilfælde plejer tit at udmønte sig i at vedkommende spiller alligevel.
Billups var allerede i tøjet i søndags, men kom aldrig ind og med de tre dages pause Denver har haft er der en god chance for, at han vender tilbage idag.
Hvis Billups vender tilbage i nattens kamp vil dette spil ligge på omkring 75% CV.
Carter snitter i denne sæson 3,7 pts/kamp og 2,7 ast/kamp.

Hvis nu Billups ikke er med tror jeg stadig på, at man vil starte rookie Lawson igen og Carter vil komme fra bænken. Spillet er stadig interessant, da Bibby spiller flere minutter, tager flere skud og er en klart bedre spiller end Carter. Så jeg synes det er et rigtig godt spil Betsson udbyder en dejlig snefyldt dag. :)

Glædelig Jul.

Selcuk Yildirim

Flere tips

Ekspert Sydkorea - Tjekkiet
12 jun 04:00
Betvalue
1105%
1.85Betano
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Qatar - Præcist antal point i gruppespillet
12 jun 21:00 1 kommentar
Betvalue
2108%
3.60Bet365
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert USA - Paraguay
13 jun 03:00
Betvalue
2106%
1.78Bet365
Ekspert Qatar - Schweiz
13 jun 21:00
Betvalue
2109%
1.77Betano
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00 1 kommentar
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Irak - Præcist antal point i gruppespillet
16 jun 21:00
Betvalue
1105%
2.40Danske Spil
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00 4 kommentarer
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.