Denver Broncos - Antal sejre: Draw no bet: 2
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 30-15-55%
- Betvalue
- 3110,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,55
- Rigtig/forkert
Offensiven:
Broncos har i deres ny quarterback Kyle Orton, en spiller som ganske vist passer rigtig fint til systemet, men som bare ikke er typen som vinder kampe for sit hold. Han har i Brandon Marshall en receiver, der kan være altdominerende på sine gode dage, og Eddie Royal kan blive uhyre giftig i det offensive system McDaniels har installeret (han vil formentlig være McDaniels´ Wes Welker-type hos Broncos) og Jabar Gaffney (som McDaniels har taget med fra Patriots) og Brandon Stokley fuldender et ganske stærkt receiverkorps.
Rookie running back Knowshon Moreno er et godt fit til systemet og vil formentlig se en hel del touches i år. Bag ham har Broncos Correll Buckhalter (kommet til fra Eagles) og LaMont Jordan (også kommet til fra Patriots), men også Peyton Hillis og Ryan Torain kan kæmpe med om de sidste pladser på holdets roster. Med en stærk offensiv linje, som sidste år blot tillod 12 sacks (delt færrest i ligaen) og banede vejen for et rushing average på 4,8 yards/carry (delt næsthøjest i ligaen) ligner Broncos et ganske stærkt offensivt hold. Brikkerne er der i hvert fald til at de kan sætte en del points på tavlen.
Defensiven:
Defensivt kniber det dog betydeligt mere. Man har skiftet til et 3-4-forsvar, og har en del spillere, som ikke passer perfekt til det system. Den defensive linje er i ret skidt forfatning. I 3-4-forsvaret er positionen som nose tackle uhyre vigtig (Shaun Rogers, Vince Wilfork, Jamal Williams, Casey Hampton, Haloti Ngata og Kris Jenkins er vigtige brikker i midten på deres respektive holds defensive linjer), og der mangler ganske enkelt en spiller til at fylde pladsen ud netop her hos Broncos. Hvis ikke de finder en nose tackle, der kan trække (mindst) to blokeringer på hvert spil, vil det give plads til at modstandernes offensive linjespillere kan nå op og lægge blokeringer længere oppe på banen. De to defensive end-positioner er heller ikke imponerende udfyldt, og samlet set ligner den defensive linje en af ligaens svageste.
Linebackerkæden er ikke meget bedre. Det er herfra pass rushet skal komme i 3-4-forsvaret. Sidste år førte Ebenezer Ekuban holdet i sacks med sølle fem stk. Ekuban er væk i år, og der mangler helt klart en stærk pass rusher. Robert Ayers blev valgt i draften, men han er meget rå, og vil i første omgang nok bidrage mere som run stopper end som pass rusher. Et af problemerne i forhold til pass rushet bliver at holdets pass rushers skal omskoles fra defensive ends til outside linebackers – et skifte, som tidligere har givet problemer for mange spillere.
Samlet set ligner Broncos´ front seven et af ligaens svageste, og uden kvalitet "up front" og uden pass rush vil det næppe nytte ret meget at Broncos egentlig har nogle fornuftige spillere i det bageste forsvar. Derudover er det også lidt kritisk, at den yngste projekterede starter af de bageste fire vil være 30 når sæsonen starter (og fylde 31 i november). Champ Bailey og Andre´ Goodman er 31, Renaldo Hill fylder 31 og Brian Dawkins er 36. De vil altså formentlig mangle et skridt eller to undervejs i sæsonen, og uden pass rush får de meget svære arbejdsbetingelser. Rookie cornerback Alphonso Smith kan presse på for spilletid, men er ikke hverken ret stor eller hurtig – til gengæld er han en ball hawk.
Både løbe- og kasteforsvaret var blandt ligaens dårligste sidste år, og sidst i sæsonen tillod de et hav af points (de skulle bare vinde én kamp i slutningen af sæsonen for at nå slutspillet, men tabte dem alle, og tillod 112 points i løbet af tre kampe). Det store spørgsmål bliver om angrebet er godt nok til at opveje forsvarets mangler.
Kampprogrammet og trænerstaben:
Kampprogrammet er hårdt, med AFC North og NFC East samt Patriots og Colts på programmet.
Week 1: @ Cincinnati Bengals
Week 2: vs. Cleveland Browns
Week 3: @ Oakland Raiders
Week 4: vs. Dallas Cowboys
Week 5: vs. New England Patriots
Week 6: @ San Diego Chargers (MNF)
Week 7: Bye
Week 8: @ Baltimore Ravens
Week 9: vs. Pittsburgh Steelers (MNF)
Week 10: @ Washington Redskins
Week 11: vs. San Diego Chargers
Week 12: vs. New York Giants (Thanksgiving)
Week 13: @ Kansas City Chiefs
Week 14: @ Indianapolis Colts
Week 15: vs. Oakland Raiders
Week 16: @ Philadelphia Eagles
Week 17: vs. Kansas City Chiefs
Broncos har traditionelt været forholdsvis stærke i starten af sæsonen og har de seneste otte sæsoner (siden de nuværende divisioner blev indført) seks gange vundet mindst tre af de første fire kampe i sæsonen – én gang har de vundet alle fire, fem gange tre og derudover har de to gange været 2-2 efter fire kampe.
Broncos åbner sæsonen med fire kampe som KAN vindes, men jeg tvivler på at det bliver til mere end højest tre sejre. Derefter venter syv kampe, hvor jeg her og nu ikke vil gøre Broncos til favorit i én eneste. De "letteste" kampe i den periode er umiddelbart udekampe (Ravens og Redskins), hvilket ikke ligefrem er en fordel. Med en god september måned kan de dog gå ind til disse kampe med en vis selvtillid, og derigennem måske levere en overraskelse eller to, men jeg vil blive overrasket over mere end to sejre i disse syv.
I de sidste fem kampe har de Chiefs to gange og Raiders én gang, mens det umiddelbart ligner to nederlag i udekampene mod Colts og Eagles. De tre kampe indenfor divisionen kan bestemt godt vindes, men det er alligevel nok lidt optimistisk at tro på at Broncos sweeper både Chiefs og Raiders i sæsonen – Broncos har de seneste tre sæsoner nemlig blot vundet tre kampe mod AFC West-modstandere, og Chiefs ligner et lidt stærkere hold i år end de seneste år, mens Raiders´ løbeangreb kan blive et problem for Broncos. Fire sejre indenfor divisionen tror jeg bliver nødvendigt hvis de skal op og vinde de otte spil, der skal til for at dette spil kikser, og jeg tror det kan blive svært for Broncos.
December-kollapset sidste år kostede både slutspil og cheftrænerjobbet for Mike Shanahan. Josh McDaniels er kommet til fra Patriots, og traditionelt har tidligere Belichick-assistenter haft det lidt svært når de skal stå på egne ben (mens folk fra Patriots´ front office har vist sig særdeles kompetente når de kommer til en ny klub), og kombinationen af en rookie head coach, som skal installere et nyt offensivt system, en ny defensiv koordinator (tidl. 49ers head coach Mike Nolan), som skal installere et nyt defensivt system, samt et hårdt kampprogram gør at jeg umiddelbart tror Broncos får en svær sæson. Odds 1,74 hos Sportingbet er 0,155 over snittet fra de øvrige fire bookies jeg har fundet, som har odds på dette udfald (bwin har det højeste af disse med 1,65, mens 888sport skraber bunden med 1,53).
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar