Match center
Vundet
Spiltip af Thomas Schyth
den
4 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 45%
- Betvalue
- 1104,9%
- Spilbar ned til odds
- 2,22
- Rigtig/forkert
Betting tip
Karlovic og Kudla har er begge spillere, der ofte ender i tiebreak.
Gruset her i madrid er en smule hurtigere end i eksempelvis Monte Carlo, og det taler for at disse dygtige servere kan ende med mange partier.
Det taler for spillet:
- Karlovic er kendt for at have alt sin styrke i serven. I monte Carlo spillede han i alt 7 sæt, hvoraf de 6 gik i tiebreak.
- Kudla er også dygtig i egen serv, og spillede bl.a. en del tiebreaks i Savannah, hvor gruset også er hurtigere end normalt.
- Karlovic er kommet igang med sin sæson efter at have været plaget af skader. Han bliver svær at bryde når det kører for ham, men samtidig skaber han ikke selv mange breaks.
- Kudla mødte tidligere i år Isner på grus, der også er en stor server i stil med Karlovic. Denne kamp endte i 2 tiebreaks ud af 2 sæt.
- Med linjen på 10,5, er det ikke nødvendigt at kampen går i tie-break. Et sent break i 1. sæt kan også bringe den over linjen.
Det skal du være opmærksom på:
- Spillet kræver, at begge spilelre er koncentrerede i egen serv i hele 1. sæt.
- Et enkelt break er formentlig nok til at ødelægge spillet.
- Selvom begge server godt, så er der stadig tale om en grusbane, der ikke favoriserer store server i samme grad som andre underlag.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar