Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Lang stigning udjævner duellen
- Chance (1-2)
- 58-42%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,38
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:
- Davide Rebellin er stærk, men har sine begrænsninger på længere stigninger (stigningen er 7,2 kilometer lang og 6,7 % i snit).
- Luis Leon Sanchez beviste på 1. etape, at han er kommet godt over sygdommen, der generede ham før løbet.
- På sine bedste dage er Luis Leon Sanchez en ret god klatrer.
- Jeg forventer et hårdt tempo af Sky på stigningen, og det vil gøre stignignen endnu hårdere, hvilket umiddelbart er til Luisle Sanchez’ fordel.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:
- Davide Rebellin var meget stærk på 1. etape af Vuelta Andalucia, hvor han spurtede sig til en tredjeplads.
- Ender de i samme gruppe, er Rebellin overlegen i en eventuel spurt. Ikke mange kan slå ham, selvom han er ved at blive gammel.
- Luis Leon Sanchez har af og til vist svaghed på længere stigninger, og han hang en anelse på 1. etape.
NOTE:
Davide Rebellin var ret godt kørende på 1. etape af Vuelta Andalucia, hvor den 42-årige italiener blev nummer tre. Rebellins force hele karrieren har dog været de små, korte, eksplosive stigninger, og på anden etape venter der en anderledes stigning på 7,2 kilometer og med 6,7 % i snit.
Det er ikke den hårdeste stigning, men til gengæld forventer jeg, at Sky vil køre deres normale tempo, for at sætte Richie Porte op. Det vil gøre stigningen hård, og vi så allerede på 1. etape, hvordan Geraint Thomas ene mand splittede feltet i atomer. Kan de gøre det igen på en længere stigning, så kan der sagtens opstå store tidsforskelle.
Luis Leon Sanchez bør i min optik slet ikke være så stor underdog. Ender de i samme gruppe, og sprinter Rebellin for det, så er Sanchez’ chancer små, men jeg anser Sanchez som en bedre bjergrytter end Rebellin – dog samtidigt også med begrænsninger på de længere stigninger.
Alt i alt ser jeg denne duel som tættere. Begge er i god form, og mens Luisle Sanchez er en anelse bedre på de her længere stigninger, så er Rebellin meget hurtigere på stregen, skulle de komme samlet til stregen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar