18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

David Nalbaldian - Stanislas Wawrinka: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
62-38%
Betvalue
1104,5%
Spilbar ned til odds
2,63
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Swiss Indoors, Basel, 1. runde, carpet indendørs

Hvordan kan man foreslå et spil mod en mand der har slået Nadal, Djokovic og Federer på 1 uge? Jo, det er såresimpelt. Nalbaldian har ikke vist stabilitet i denne sæson og kæmper til tider med motivationen. I denne kamp møder han en ganske motiveret schweizer på hjemmebane, som har slået Nalbaldian de sidste tre gange de har mødt hinanden. Odds har været stødt faldende, men der er stadig værdi i Wawrinka til 2,75. Kan iøvrigt ses på Eurosport.

David Nalbaldian, rank 18
Nalbaldian kommer direkte fra en flot turneringssejr i Madrid Masters, hvor han på sin vej slog Nadal, Djokovic og selveste Federer. Nok karrierens højdepunkt og en god afslutning på en ellers middelmådig sæson. Argentineren kæmper ofte med motivationen og efter sidste uges turneringssejr starter han på en frisk på en ny og væsentlig mindre turnering i Basel, hvilket kan være svært at motivere sig til. Han har dog stadig en chance for at kvalificere sig til Shanghai ved at komme i top 8. Det kræver dog nogle gode turneringer her i oktober måned. Nalbaldian er en kløgtig spiller, der når motivationen er der, spiller med god dybde i grundslagene både for- og baghånd. Han er skarp i returneringerne og hans præcision cross court er imponerende.

Stanislas Wawrinka, rank 35
Schweizeren gjorde hurtigt exit i sidste uges turnering i Madrid Masters, hvilket dog kan skyldes at han ugen forinden spillede sig i finalen i Wien. Muligvis en kombination af mental og fysisk træthed samt han tænkte på turneringen i hjemlandet i denne uge, hvor han givetvis vil gøre det godt. Han er tilbage i Schweiz efter en god uges pause og batterierne burde være ladet op til at drille en måske
Wawrinkas force er den vinklede baghånd, som i store træk ikke fåes bedre, når det kører for ham. Desuden har han en solid serv, der kan skabe problemer for Nalbaldian, som den gjorde i Wien.

Match up:
Hvis Wawrinka skal have en chance skal han holde fejlprocenten nede både på 1. serven og fra sin baghåndsside. Ganske spændende er det at Wawrinka fører 3-2 i h2h og har vundet de seneste tre kampe over Nalbaldian. Han slog ham i tre sæt i Wien for 14 dage siden og sidste år i denne turnering i to sæt.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.