Danmark - Norge: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 46-10-44%
- Betvalue
- 2108,1%
- Spilbar ned til odds
- 2,17
- Rigtig/forkert
Åbningskampen ved EM for begge hold. Ikke nok med at det er åbningskampen og ærkefjendeopgør, men det er også nøgleopgør i gruppe B . Vinderen af denne kamp, går formentligt videre, kræver sejr over Rusland, til mellemrunden med maksimale 4 point. Det er utroligt vigtigt, at komme videre med netop 4 point, da man derved, kommer til at stå med et halvt ben i semifinalen.
Danmark og Norge mødtes for ca. 14 dage siden til LK-cup, hvor det blev til et smertefuldt nederlag til Danmark, på hele 31-23. Norge viste forrygende, nærmest skræmmende form, mens Danmark viste sig fra sin værste side, med uorganiseret forsvar, dårligt angreb samt dårlige skud. MEN… der er en verden til forskel på træningskampe og så når det rigtig går løs ved slutrunden.
Et rigtig rigtig godt odds der er på Danmark, som ser ud til at blive stærkere og stærkere.
Danskerne skal forsøge, at drukne Norge i den bølge man rider på af succes lige i tiden, som resultat af de gode træningskampe. Før LK-cup, var oddset på denne kamp stik modsat, og man kunne der maks. få 1.90 på Danmark, og modsat lå Norge i omkring de 2.4. Oddsene er vendt om grundet denne LK-cup, hvilket bare er en fordel for os spillere, da vi derfor kan profilere af én dårlig kamp fra dansk side!
(Note: Chancevurderingen er blevet justeret af redaktionen; fra 50 til 46% for DK).
Odds.
1: 2,35 Betsson
x: 10,0 Betsafe
2: 2,00 Sportingbet
Danmark:
Danmark har de seneste år under Wilbek, været svingende i optakten til slutrunderne, men virkelig vist et helt andet niveau, under selve slutrunden. Modsat under Torben Winthers styring, var man, som Norge er det i år, effektive og dygtige op til slutrunderne, hvor man vandt stort set alt, mens man til slutrunden floppede.
Danskerne har efter den kolde spand vand, man fik i hovedet i Norge kampen, hvor man virkeligt blev vækket, leveret gode resultater, med sejre over Island, Polen og Tyskland. Mod sidstnævnte fik man dog også en øretæve i retur opgøret, som fandt sted i Kiel, men her eksperimenterede Wilbek med forskelligt forsvar, samt at man sparede nøglespillere.
I sejren over Tyskland, beviste landsholdet, at man i ugen efter LK-cup, hvor forsvaret ikke stod optimalt, har udviklet denne, og gjort spillet meget mere stabilt. Her viste man den styrke, som det er forventet, at holdet kommer til at vise i Norge, og som skal føre holdet helt til tops.
LK-cup, har ændret meget ved nationens holdning til landholdet, og dens "kommende" succes i Norge. Efter nederlaget til Norge, blev holdet nærmest dømt ude på forhånd, og al den snak om guld der havde været, blev forpurret. Men efter sejre over Polen og Island, kom man igen med i kampen, og derefter med den forholdsvis sikre sejr over Tyskland hjemme (derefter tabte man så i Tyskland).
Norge:
Norge, er efter undertegnedes mening, blevet blæst for meget op. Holdet har satset meget på træningskampene, hvilket også har båret frugt, med sejr på sejr, og stor spil fra nordmændene. Sidste år leverede man også nogle flotte resultater før VM, bl.a. med en sejr over Danmark, som man senere tabte til i den vitale kamp om videre deltagelse, hvorefter man måtte tage til takke med "taber" turneringen President cup. Denne blev dog vundet, og lindrede derved skuffelsen over, at man ikke kom i mellemrunden. I år skal det være, og det ser rigtig godt ud for nordmændene efter disse træningskampe. Hele Norge tror nu på norsk succes, og man er tilmed "næsten" på at Norge mindst går i semifinalen.
Norge har et rigtig godt hold, spørgsmålet er dog om man har bredden til at gå hele vejen. Med Kjelling i topform, og en 8, og måske 9 mand, i form af hjemmebanen, kan Norge meget vel gå hen og levere en gedigen overraskelse i denne turnering, og mulighederne er bestemt for at man kan nå langt.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar