18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Daniele Bennati - Taylor Phinney: 1

1,50SportingBet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Tirreno Adriatico 2013, 2. etape.

Daniele Bennati er Team Saxo-Tinkoffs bedste bud på en god placering på 2. etape af Tirreno Adriatico. Den italienske sprinter har ikke rigtigt spurtet for Team Saxo-Tinkoff endnu, men meget tyder på at det kommer til at ske på 2. etape.

Og i så fald bør han slå Taylor Phinney, der ikke just er en rendyrket sprinter. Han er hurtig, når han tager chancen, men med blandt andre Thor Hushovd på holdet vides det ikke helt, om han overhovedet får chancen – og herudover vurderer jeg at Bennati er den hurtigere mand i de fleste tilfælde.
Chance (1-2)
70-30%
Betvalue
1105%
Spilbar ned til odds
1,43
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

Team Saxo-Tinkoffs italienske sprinter, Daniele Bennati, har ikke fået mange chancer for at sprinte med endnu i den nye trikot, men italieneren melder selv, at han agter at spurte med i Tirreno-Adriatico, og alene det bør gøre ham til en storfavorit mod Taylor Phinney.

Bennati har de seneste par år været en af de mere stabile sprintere i feltet, og selvom han ikke besidder samme topfart som fx Cavendish, så bør han have farten til en relativt solid placering i top10, hvis han får spurtet som forventet.

Taylor Phinney er ligeledes hurtig – men sprinter han? BMC har også Thor Hushovd, der efter sidste sæsons skuffelse nok meget gerne vil teste benene af inden de forestående klassikere. Efter så mange kilometer er Thor Hushovd normalt ret stærk, så jeg forventer at nordmanden sprinter.

Selv hvis Phinney får lov at gøre forsøget, så bør en sprintende Bennati være den hurtigere mand. Der er en lille chance for at Bennati ikke sprinter, som han lod være med i både Qatar og Oman, men når han nu udtaler, at han sprinter, så regner jeg bestemt med at det kommer til at ske. Hvis han ikke sprinter, så er Phinney ofte langt fremme i feltet, hvilket naturligvis taler lidt for ham. 

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.