Tabt
Tips & Spilforslag
Cowdenbeath - Forfar Athletic: 2
Spiltip af Jonas Germannsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 48-25-27%
- Betvalue
- 4124,2%
- Spilbar ned til odds
- 3,70
- Rigtig/forkert
Betting tip
Tirsdag morgen kan man finde følgende odds på kampen:
1-tallet giver 1,81 hos 10Bet
X giver 3,75 hos Bet365
...og 2-tallet giver 4,40 hos Bet24 idet bwin helt som ventet har slashed deres åbnings-odds ned til 3,90
Der er dog stadigvæk værdi at finde i mange af markedets odds på Forfar. Ingen tvivl om, at Cowdenbeath er favoritter - ret store favoritter endda, efter denne rækkes forhold. Men Cowdenbeath har udvist en vis metaltræthed i de sidste par uger.
Ganske vist fører man stadigvæk 3. division rimeligt sikkert, men resultaterne har så afgjort været på det jævne på det seneste. Årsagen til, at Cowdenbeath stadigvæk fører rækken så relativt sikkert er, at forfølgerne fra Stenhousemuir har udvist endnu mere ujævn form efter en ellers flot start på sæsonen. Cowdenbeath har tabt deres sidste to kampe med 0-1, faktisk første gang i sæsonen, at man har tabt to liga-kampe i træk.
Det er endnu for tidligt at kalde det for en krise - Blue Brazil virker som et mere selvsikkert tophold end de tilsvarende tophold Raith i 2. division og St. Johnstone i 1. division - men det kan godt være begyndende træthed. Som så mange andre hold i Skotland står Cowdenbeath med et stærkt sammenpresset program på grund af vinterens mange kampudsættelser. Det er hårdt for et rent amatørhold at skulle spille to kampe om ugen uge ud og uge ind.
Ikke at et komprimeret program ikke kan være en fordel. Forfar står med en endnu mere tætpakket kampkalender i marts-april end Cowdenbeath gør, men helt modsat Cowdenbeath ser det ud til, at de mange kampe har givet holdet den kickstart, som ellers er udeblevet siden sæsonstarten. Forfar indledte sæsonen med store ambitioner og en dyrt indkøbt trup, men kunne på intet tidspunkt rigtigt ramme rytmen med flere sejre i træk - bl. a. på grund af bemeldte talrige kampudsættelser.
Men marts måned, hvor man har taget hul på den store backlog af udsatte kampe (hele 5 kampe har man til gode i forhold til f. eks. Stenhousemuir) har været Forfars klart bedste måned indtil videre. Sejrene er faldet tæt og i træk.
Det virker som om, at Forfar, der sværger til en ret fysisk og dødbold-baseret stil under den snu manager Campbell, har nydt godt af at kampene ligger så tæt på hinanden. Hvor Cowdenbeath mere defensivt har fokus på at forsvare deres førsteplads, så er Forfar sultne. Den aktuelle ottendeplads i rækken snyder. Med fuldt udbytte (hvilket medgivet bliver svært) i alle udsatte kampe kan Forfar endnu nå at indfri sæsonambitionerne og nå op i playoff-pladserne.
Det er dén sult, som den seneste tids gode resultater udtrykker, sammenholdt med de små træthedstegn, som Cowdenbeath har udvist på det seneste, der gør, at der er værdi i spillet på Forfar. Blot skal man huske, at der stadigvæk er tale om et langskud, og at Forfar efter min vurdering at dømme nok får det svært på Central Park; som altid skal man holde risikoen op imod det potentielle afkast.
Formen Cowdenbeath er t-t-v-u-v. I lørdags blev det til et ret skuffende 0-1 udenederlag til Berwick Rangers.
Forfar er v-v-v-t-t, stejlt opadgående som man kan se. i lørdags slog man lokalrivalerne fra Montrose på udebane med 3-1.
Indbyrdes opgør: en pudsig ting er det, at de to hold kun har mødt hinanden én gang selv om vi efterhånden er ret langt henne på sæsonen. Det enlige møde helt tilbage i august endte med en 1-0 udesejr til Cowdenbeath. Det begrænsede indbyrdes grundlag - denne kamp bliver Forfars første besøg på Central Park i 2 år - underbygger kun, at Cowdenbeaths forhåndsfordel ikke er større end som så.
Skader og karantæner: Hos Cowdenbeath er Jay Shields (M - fast) i karantæne. Marek Tomana (M - fast) er tvivlsom med en skade han pådrog sig i lørdags, hvilket i givet fald er en klar svækkelse, da Tomana i høj grad er kreatøren på Blue Brazils midtbane. Paul McQuade (A - fast) vender sandsynligvis tilbage fra en skade, en klar styrkelse.
Hos Forfar hævdes Elliott Smith (F) at være i karantæne, men da han ikke har figureret i truppen siden midten af februar tillægger jeg ikke det nogen betydning. Derek Lilley (A - fast) er muligvis stadigvæk ude med en skade, men derudover er der ingen skader hos Forfar efter mine oplysninger.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar