18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Cork City - Drogheda United: X

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
38-32-30%
Betvalue
1104%
Spilbar ned til odds
3,13
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Tirsdag aften byder på en meget åben kamp mellem 2 irske hold. Begge hold startede med sejr i Setanta Sports Cuppen. Cork vandt med 2 – 0, mens Drogheda vandt med 3 – 2. I den hjemlige turnering har begge hold fået en noget forsigtig (tangerende dårlig) start. Den 'forsigtige' start i Eircom Premier Division skyldes at ingen af holdene, har fået gang i deres offensiv. Drogheda kan til dels skyde skylden på skader i angrebet, mens Cork har haft frit valg i angrebet. Droghedas problemer er tæt på at blive løst, idet de skadede spillere træner med igen, men intet tyder på at de skadede angribere bliver klar til aftenens kamp.

Ingen af de 2 hold skal vinde denne kamp, men ingen af de 2 hold kan have interesse i at tabe kampen, idet de så (formentligt) vil komme á point med et af de nordirske hold. En sejr vil selvfølgeligt give lidt ro omkring de resterende kampe i denne turnering, men da der kun mangler en kamp på denne side af sommerpausen, tror jeg ikke at nogle af holdene vil satse i tilfælde af uafgjort kort før tid.

Jeg vil give bookmakerne ret i at Cork skal være favoritter, men at de ser uafgjort som det mindst sandsynlige resultat, kan jeg ikke helt give dem ret i. Som skrevet ovenfor kan begge hold fint leve med uafgjort i denne kamp. Om en lille måned venter sidste kamp inden sommerpause mod de nordirske hold, og her skal de gå efter de 3 point, der kan bringe dem et stort skridt nærmere en semifinale.

Vi skal ikke ret langt under odds 3,25 der udbydes nu for at værdien forsvinder.



Odds for 1X2:
1 - 2,40 (Bwin)
X – 3,25 (Betsafe)
2 – 3,10 (Paddy Power)

1X2-chancevurdering: 38-32-30



Cork
City
Efter at være gået målamok i hovedparten af træningskampene, er der kommet 'lidt' mere ro over offensiven hos Cork. Eneste mand, der har fundet vej til netmaskerne i de betydende kampe, er George O'Callaghan. Han scorede begge mål, da Dungannon blev sendt hjem med et 0 – 2 nederlag i 1. runde af Setanta Cuppen, og senest scorede han Corks føringsmål i udekampen mod Shamrock Rovers kort før pausen. Kampen endte i øvrigt 1 – 1. Stephen Rice udlignede kort efter Cork var kommet foran. Meget tyder på at måles skyldes koncentrationssvigt hos Cork, der bare ventede på at der skulle blive fløjtet til pause. Kampen forinden var modstanderen Bray Wanderers hjemme på Turners Cross. Her måtte Cork finde sig i at være storfavoritter, men som det ofte sker i åbningskampe, så kunne de ikke leve op til forventningerne. Det blev dog til et enkelt point via 0 – 0.

Cork burde have vundet mod Bray, men sidste sæsons onde ånd, formåede igen at hente point, på trods af at Cork havde bolden i nettet. Dave Mooney blev dømt offside da han scorede. Herudover ramte han også træværket og sendte bolden tæt forbi mål i et 3. forsøg…og det endda inden pausen. På trods af overtal i spil og chancer til Cork, kunne Bray have hentet alle 3 point på en chance kort før tid.

Trupnyt Cork City
Danny Murphy (forsvar – fast) sidder over med karantæne.

Billy Woods (forsvar/midtbane – reserve) er skadet.
Gareth Farelly (midtbane – uvist) er skadet.

Dan Murray (forsvar – fast) er klar efter sygdom.

Status quo i truppen. Anfører Dan Murray er klar til at overtage Danny Murphys plads.



Drogheda United
De forsvarende mestre har ikke fået en optimal start på sæsonen. Traditionen tro har der været en del skader i truppen. At man samtidig stort set ikke har fået spillet nogle træningskampe hjælper ikke. Derfor skal både holdet og de enkelte spillere, spille sig i form i de første kampe.

Efter blot 2 træningskampe hed den første modstander Cliftonville. Offensiven virkede fint, mens det så noget værre ud med defensiven. Det endte med en 3 – 2 sejr på mål af Eamon Zayed (2) og Richie Baker. Sejren var forventelig, men ikke i den størrelsesorden som kunne forventes af de Irske mestre på hjemmebane mod et nordirske hold (Linfield undtaget). Sæsonpremieren hjemme mod Shamrock Rovers skulle måske ikke være en walk over, men en sejr skulle der i hus. Fyraftensprofferne fra Shamrock ville det dog anderledes. Allerede efter 3 minutter kom de foran på mål af Alan Murphy. Shamrock havde flere store chancer i 1. halvleg. I 2. halvleg trak Shamrock sig helt naturligt tilbage for at forsvare deres føring, og på trods af enkelt chancer til Drogheda endte sæsonens første kamp med et 0 – 1 nederlag til de forsvarende mestre. Ugen efter måtte man nøjes med uafgjort mod Sligo Rovers. På trods af overtal i chancer i første halvleg, kan Drogheda ikke være helt utilfredse med uafgjort, idet Sligo havde flere gode chancer i den sidste del af kampen.

Trupnyt Drogheda United
Dan Connor (målmand – fast) er skadet.
Jason Gavin (forsvar – reserve) er på vej tilbage, men forventes ikke at spille.
Declan O'Brien (angreb – fast) er på vej tilbage, men forventes ikke at spille.
Shane Barrett (angreb – ?) er på vej tilbage, men forventes ikke at spille.
Shaun Maher (forsvar – ny) er tvivlsom.

Tony Grant (angreb – reserve) er klar efter kort tids skade.

Intet nyt er godt nyt. Ingen nye spiller på skadeslisten. Der meldes endda en enkelt angriber klar efter kort tids skade. En del spillere træner med efter skader, men forventes ikke at blive benyttet før tidligst i weekendens vigtige turneringskamp.



Bud på startopstillinger
Cork City: Devine; Mulcahy, Murray, Sullivan, Lordan; Gamble, Healy, Kearney, O'Callaghan; Behan, Mooney
Drogheda United: Vilmunen; Kendrick, Tambouras, Gartland, Shelley; Robinson, Hughes, Keegan, Cahill; Grant, Zayed



Konklusion
Begge hold har vigtige kampe fredag aften. Dermed ikke sagt at denne kamp ikke er vigtig, men begge hold har hentet flere point i den ene kamp i Setanta Cuppen de allerede har spillet, end de har i de første 2 turneringskampe. Derfor forventer jeg et meget forsigtigt (og sandsynligvis målfattigt) opgør, hvor begge hold fint kan leve med 1 point.
Der er ingen meldinger om at nogle af holdene vil spare spillere på trods af de vigtige kampe blot 3 dage frem i tiden. Sker det vil chancevurderingens selvfølgelig forrykkes til fordel for det hold, der vælger at satse på kampen.
Som chancevurderingen viser, så hælder jeg til sejr til Cork, der trods alt er kommet bedst fra start i denne sæson. Havde Drogheda derimod fået Declan O'Brien og/eller Shane Barret klar ville situationen have været en anden.

PS
På grund af lang arbejdsdag er jeg ikke hjemme til at kommentere og opdatere analysen.

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.