18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Colin Lloyd - Robert Thornton: 1

1,67Pinnacle
Spiltip af allan_urban den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
65-35%
Betvalue
2108,6%
Spilbar ned til odds
1,54
Rigtig/forkert
Læs Pinnacle-anmeldelse
Betting tip

Den tredje årlige udgave af Championship League Darts starter tirsdag. Endnu engang må Phil Taylor regnes som storfavorit til at vinde turneringen. Men den forsvarende mester Colin Lloyd har ikke kunnet finde et bedre tidspunkt at ramme topformen på. Således er det blevet til to turneringssejre inden for den seneste uge.

Overfor ham står skotten Robert Thornton der har kæmpet med at finde form hele uge. Modsat pegende formpile og det faktum at Lloyd har været markant bedre hele året gør at han skal være solid favorit til at trække sig sejrrigt ud af dette opgør.

Colin Lloyd (PDC Order of Merit: 7 - £179K)

Colin Lloyd er forsvarende mester og han ligner en mand der har ramt topformen. Han tilhører gruppen af spillere lige under de aller bedste, men når han rammer formen kan han sagtens hamle op mod de bedste. I løbet af sidste uge har han således slået både Whitlock og Jenkins, som begge må anses for spillere på niveauet lige over Lloyd.

Lloyd har vundet 100 (74%) ud af de 135 kampe han har spillet i år, men formen er endnu bedre. Således har han vundet 12 af de 13 kampe han har spillet i den seneste uge.

Robert Thornton (PDC Order of Merit: 17 - £131K)

Thornton havde sin bedste sæson i 2009. Her havde han flere turneringssejre samt en finaleplads i Players Championsship. Anerledes har det set ud i år og han endnu til gode at vinde noget af betydning.

Thornton har haft en sæson under niveau. I de 93 kampe han har spillet er det kun blevet til 55 sejre (59%). Seneste uge blev det til 7 sejre og 3 nederlag.

Indbyrdes
Lloyd 2-2 Thornton

Seneste møde var juni 2010 hvor Lloyd vandt. De to mødte hinanden i selv samme turnering sidste år. Her vandt Thornton 6-3.

Format

Der spilles bedst af 11 legs i disse kampe.

Der kan læses om turneringsformatet her:
http://en.wikipedia.org/wiki/2010_Championship_League_Darts#Format

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.