Cincinnati Bengals - New York Jets: Chad Ochocinco under 70,5 receiving yard
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Grænsen er siden analysen blev lagt ud sænket til 63,5, hvilket stadig indeholder meget solid værdi (jeg vil mene at vi med odds 1,85 skal under 50 yards for ikke at have værdi – og lad mig slå fast at min CV på 67% for under 70,5 er lidt konservativt sat).
Jeg vil ikke skrive side op og side ned om dette spil, men egentlig bare lade statistikken tale for sig selv. Hvordan har modstandernes førstereceivers klaret sig mod Jets?
Uge 1 @ Houston Texans - Andre Johnson: 4 catches, 35 yards
Uge 2 vs. New England Patriots - Randy Moss: 4 catches, 24 yards
Uge 3 vs. Tennessee Titans - Justin Gage: 4 cathces, 37 yards
Uge 4 @ New Orleans Saints - Marques Colston: 2 cathces, 33 yards
Uge 5 @ Miami Dolphins - Ted Ginn Jr.: 2 cathces, 57 yards, 1 TD (TD var på 53 yards - en af de eneste gange Revis er blevet brændt i denne sæson, hvis ikke dén eneste)
Uge 6 vs. Buffalo Bills - Terrell Owens: 2 cathces, 13 yards
Uge 7 @ Oakland Raiders - Louis Murphy: 4 catches, 58 yards (Revis stod dog ikke overfor ham i hele kampen)
Uge 8 vs. Miami Dolphins - Umuligt at sige hvem der var førstereceiver, men ingen kom over grænsen til den her kamp (Davone Bess: 4 cathces, 18 yards er nok bedste bud)
Uge 10 vs. Jacksonville Jaguars - Mike Sims-Walker: 3 catches, 49 yards, 1 TD (Revis dækkede ham først i anden halvleg, hvor han blev holdt til ét catch for 9 yards)
Uge 11 @ New England Patriots - Randy Moss: 5 catches, 34 yards
Uge 12 vs. Carolina Panthers - Steve Smith: 1 catch, 5 yards
Uge 13 @ Buffalo Bills – Terrell Owens: 3 catches, 31 yards
Uge 14 @ Tampa Bay Buccaneers – Antonio Bryant: 2 cathces, 22 yards
Uge 15 vs. Atlanta Falcons – Roddy White: 4 catches, 33 yards
Uge 16 @ Indianapolis Colts – Reggie Wayne: 3 catches, 33 yards (dog begrænset spilletid)
Uge 17 vs. Cincinnati Bengals – Chad Ochocinco: 0 catches, 0 yards
So there you have it... 17 kampe, ikke én eneste førstereceiver over 70,5 yards, eller 63,5 for den sags skyld. To har grebet for noget i 50'erne, og kun én af disse blev dækket af Revis på alle catches.
Af de store receivernavne (hvor man ved at Revis vil blive sat til at dække dem hele kampen) kan fremhæves Andre Johnson, Randy Moss (x2), Marques Colston, Terrell Owens (x2), Steve Smith, Roddy White, Reggie Wayne og Chad Ochocinco. Ingen af disse greb for over 35 yards – Reggie Wayne kunne ligne en trussel for at komme over, eller i nærheden af, de 70,5, men det ville stadig kun være én ud af en gruppe på otte receivere, fordelt på ti kampe.
For god ordens skyld må jeg også hellere lige fremhæve Chad Ochocincos stats for i år:
I forhold til de 70,5 som spillet gik på har han været under i 9 af 16 kampe – og i forhold til de 63,5 som grænsen er sat ned til hedder det under i 7 af 16 kampe.
Kombineret med stats for Revis der siger under i 16 af 16 kampe burde det i sig selv give et godt billede af hvorfor værdien er så god som jeg mener den er.
Stats er ikke alt, men det her er et klokkeklart eksempel på en grænse der bliver sat for højt fordi receiveren er et af de store navne – og cornerbacken han står overfor ignoreres. Revis er fysisk nok og hurtig nok til at matche op med enhver topreceiver i ligaen, og han er ganske enkelt bare i stand til at lukke ned – og han gør det.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar