18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Chelsea - Rosenborg: 1 (0-1)

Spiltip af Thomas Karabulut den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2) inklusiv handicap
68-23-9%
Betvalue
2105,4%
Spilbar ned til odds
1,47
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
David mod Goliath er vel meget passende beskrevet om forholdet mellem disse 2 mandskaber og det vil være en sensation af de store hvis nordmændene for noget med hjem fra London. Jeg tror der kan vente de udesvage nordmænd en øretæve her og at Chelsea minimum vinder med 2 mål.

Chelsea har formentligt en masse frustrationer som de skal af med efter weekendens skuffende 0-0 resultat mod Blackburn hvor man blev bortdømt for et offside mål som ikke skulle ha været annuleret. Og trods ganske udemærket spil og flere chancer så lykkedes det ikke englænderne at få bolden over stregen. Nu får holdet så endnu en chance for at få gang i målmaskinen når gruppens formodet prygelknap kommer på besøg. Chelsea har formentligt nogenlunde samme strategi som sidste sæson hvor holdet forholdsvis hurtigt havde sikret sig videre deltagelse i turneringen. Dermed kunne holdet stortset koncentrere sig om den hjemlige liga hvor man ikke har fået den bedste start på sæsonen med pointtab i halvdelen af kampene (1-1 ude mod Liverpool, 2-0 ude til Aston Villa, samt weekendens 0-0 hjemme mod Blackburn). Så Mourinho er så småt ved at blive presset op i et hjørne, da de så normalt sejrsvante englændere ikke har præsteret indtil nu.Derfor kan holdet heller ikke tillade sig at tage for nemt på tingene til aftenens opgør, da alt andet end en storsejr formentligt ikke vil være tilfredsstillende for hverken fans og ikke mindst klubejer Abrohamovic.
 
Chelseas offensiv er svækket til aftenes kamp, da man fortsat er uden Frank Lampard samt Didier Drogba, men det lægger jeg ikke den store betydning i, da den her type kamp muligt passer bedre til spiltyper som Shevchenko samt Kalou som kan få de tunge nordmænd til at bevæge sig for at få åbnet op for forsvaret istedet for en desideret boxspiller som Drogba. Tilgengæld er sidste brik i puslespillet faldet på brik i Mourinhos store pusle spil med indkøbet af Belletti (tidl Barcelona) som allerede er blevet en publikums yndling blandt hjemmholdets fans. Hans kreativitet fremad banen på højreback pladsen har været det som Chelsea de seneste par sæsoner har savnet og han var sidst mod Blackburn uden tvivl Chelseas bedste spiller med flere gode ryk op ad banen samt gode indlæg. Et andet ny indkøb Alex (tidliger PSV) har ligeledes vist sig at være et godt indkøb og han har i Carvalhos fravær spillede ganske glimrende inde i midterforsvaret ved siden af John Terry.

Chelsea skader: Frank Lampard, Didier Drogba; Claudio Pizarro, Ricardo Carvalho, Michael Ballack.

Chelseas forventede startformation:
Cech; Belletti, Alex, Ashley Cole, Joe Cole, Malouda/Shaun Wright Philips; Mikel,Essien, Shevchenko, Kalou
              

Rosenborg kvalificerede sig til gruppespillet med en sikker 5-0 sejr samlet over finske Tampere. I den hjemlige liga kører det ikke rigtigt for Rosenborg hvor holdet pt frister tilværelsen på en 6. plads. Og specielt på fremmed græs kniber det gevaldigt for holdet hvor holdet i 10 forsøg blot har vundet 2 kampe spillet 2 uafgjorte og tabt 6 med en målscore som hedder 13-17. Så holdet har forlængst udspillet chancen for at genvinde det norske mesterskab og dermed fokusere fuldt ud på CL kampene.Holdet tabte så sent som i weekenden ude mod nedrykningstruede Start og det var vel ikke den bedste optakt inden mødet med "Løverne"
 
Endnu værre for nordmændene er at holdet har sagt farvel til holdets helt store profil Braaten som blev hentet af Bolton inden transfer vinduet lukkede i August. Så nu sætter holdet deres lid til at Steffen Iversen og ikke midst stortalentet Konan som holdet håber på kan skaffe nogle point i løbet af gruppespillet. Men det ser unægteligt ud til at være op ad bakke hele vejen for nordmændene..

Rosenborg forventede startformation. ( fra Rosenborgs hjemmeside)

Lars Hirschfeld

Roar Strand – Chriser Basma – Miika Koppinen – Mikael Dorsin

Per Ciljan Skjelbred – Marek Sapara – Vidar Riseth – Alexander Tettey – Abdou Razack Traoré

Yssouf Koné

Konklusion:

Chelsea er og burde til aftenes kamp være flere klasser bedre end Rosenborg selv uden Lampard, Drogba og Carvalho samt Ballack og jeg tror at de kommer blæsende fra første fløjt. Chelsea vil formentligt hurtigt ha nordmændene til at indse at de intet har at komme efter ved at forsøge og få et tidligt mål. Og flere spillere hungrer efter at få scoret og dermed er denne kamp en god mulighed for at få tanket noget selvtillid inden stormødet mod Manchester United næste weekend. Chelsea burde kunne vinde med minimum 2 mål her...




Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.