Celtic - Manchester United: Over 2,5
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 50-50%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Gruppe F.
Skotsk-engelsk storbrag på den atmosfærefyldte Celtic Park, hvor tilskuerne ikke vil tolerere fedtspil, især ikke fra hjemmeholdet der også pga stillingen i gruppen reelt er tvunget til at gå efter sejren. Kampen står desuden mellem to formstærke hold, der scorer masser af mål pt. Og som scorede 5 mål i seneste indbyrdes opgør. En målrig kamp er ikke usandsynlig - og et fint spil til oddset.
Mod målrigdom taler, at United kan nøjes med uafgjort, og at holdet muligvis sparer et par folk af hensyn til Chelsea-mødet på søndag. Men Ferguson og co. vil gerne slå Celtic i Glasgow og begår næppe samme fatale fejltagelse som i København. Desuden er skotterne svækkede i defensiven.
10Bet giver 2,18 for samme spil.
Se også denne forumtråd: http://www.betxpert.com/forum/display.asp?threadID=28788&ForumID=9#7
1X2
Jeg ser ikke den store værdi i oddsene. United er favorit pga en bedre udgangsposition og et bedre hold. Men Celtic skal man ikke kimse ad på hjemmebane. Chancevurdering: 23-30-47
CELTIC ligger nr 1 i Skotland, hvor Glasgow-kelterne har vundet 11 ligakampe i træk, senest 3-0 hjemme over Inverness (i forrige runde vandt man 3-1 ude over St. Mirren via et hattrick af Thomas Gravesen). Hjemmestatistikken siger 8-0-0 (18-4). Topscorer er polske Zurawski med 5 ligamål, men det skyldes nok mest, at Vennegoor of Hesselink har været en del skadet.
Celtics modstandere i den skotske hverdag har ikke just Uniteds klasse, men selv Manchester-storklubben frygter atmosfæren på Celtic Park. Der er tale om en intimiderende hjemmebane.
I CL har Celtic på eget græs vundet 1-0 over FCK (sejren kunne nemt være blevet større) og 3-0 over Benfica. På udebane er det til gengæld blevet til tab, 3-2 i Manchester og 3-0 i Lissabon. Skotterne har stadig pæn mulighed for kvalifikation til playoff, men medmindre man vil risikere, at Benfica (pt 4 point; møder FCK i aften) smutter indenom, skal man helst have en sejr i aftenens kamp. Uafgjort mod United og sejr i sidste gruppekamp i København kan dog også føre til andenpladsen - hvis United så altså undlader at tabe på Old Trafford til Benfica. Men meget taler for, at skotterne vil gå efter sejren mod den engelske storklub. For at revanchere sig for udebanenederlaget, fordi United altid er en attraktiv skalp - og fordi Celtic i princippet stadig kan nå førstepladsen.
Trupnyt for Celtic
Angriber Kenny Miller er blevet klar efter en skade og kan danne makkerpar med Vennegoor. En giftig duo.
Til gengæld må skotterne undvære midterforsvarer Caldwell, der ellers har været temmelig nagelfast inventar i defensiven i denne sæson. Sandsynlig reserve er gode, gamle Bobo Balde. Han er stærk som en bjørn og med sin størrelse et godt våben i luftspillet. Men han er ved at være oppe i årene og kan få problemer med at følge med de hurtige United-angribere. Det ligner en klar svækkelse af defensiven.
MANCHESTER UNITED fører den engelske Premier League med 3 point ned til Chelsea. Og United kan bryste sig af 7 ligasejre i træk, senest 2-1 ude over Sheffield United. På to mål af Wayne Rooney, der er i topform - i grel modsætning til sidst United stødte ind i Celtic.
Uniteds liga-udestat siger 6-1-0 (16-4).
I CL lagde United ud med 3 sejre i træk. 3-2 hjemme over Celtic, 1-0 ude over Benfica og 3-0 hjemme over FCK. Men så faldt man i den typiske fælde i København. Ferguson og co. undervurderede groft københavnernes gejst og figterevner. Man stillede uden Scholes, Ferdinand og Neville i startformationen, men hvad værre var (for det hold der spillede burde stadig have været klasser bedre end FCK): United mødte med en elendig indstilling, som om opgøret bare skulle overstås. Pinligt. Man spillede bedre bold end FCK, bevares, men det er bare ikke nok.
Og det forlyder da også fra United-lejren, at den fejl ikke må begås igen. Holdet er praktisk talt sikret playoff-kvalifikation, men det kan nå at kikse - og en førsteplads ville i øvrigt ikke være så dum...
United har altså ikke tænkt sig at forære noget væk i Glasgow.
Der er dog den hage ved det, at man i den kommende weekend (søndag) møder Chelsea i ligaen. Og Ferguson melder, at han kan finde på at spare et par spillere. Men ikke for mange, og ikke så holdet igen fremstår uden gennemslagskraft. Som Ferguson siger, er der trods alt næsten 5 dage til at restituere i før Chelsea-braget.
Trupnyt for United
United skulle have alle mand klar - dog måske bortset fra højreback Gary Neville, tvivlsom starter pga en skade, der ser ud til at kræve en operation på et eller andet tidspunkt. Neville omtales dog som sandsynlig starter. Men afløser bliver i givet fald enten O'Shea eller Wes Brown. Bestemt en svækkelse.
Men ellers skulle man have fuldt hold, og mon ikke man, selv om Chelsea venter på søndag, stiller med nøglespillere som Ferdinand og Scholes... Fremme bør Rooney (nu hvor han er i form, er han jo utrættelig) vel også få chancen til at nyde Celtic Park-atmosfæren...
Det eneste man dog ved med nogenlunde sikkerhed, er at Heinze spiller venstreback, og at Fletcher også får en plads fra start; nok på højrekanten.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar