Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 50-50%
- Betvalue
- 3112,5%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
QB Cam Newton er formentlig tilbage for Carolina Panthers i kampen mod Detroit Lions. Jeg ser faktisk Lions som svag favorit i modsætning til bookmakernes dom, men jeg prøver at forholde mig lidt defensiv, og kalde det en 50/50 kamp.
Panthers kommer med en sejr mod Bucs, og har nu hjemmebanen mod et Lions hold der kommer med en storsejr over Giants.
Derfor skal du spille den:
• Detroit Lions quaterback Matthew Stafford ser endelig ud til at have fundet roen i spillet. I første kamp mod Giants tog han ikke de samme hovedrystende beslutninger som set i foregående sæsoner. Kan han bevare det kølige overblik har han en stor sæson i vente.
• Cam Newton har været ude det meste af preseason, og har derfor stort set ikke spillet sammen med Panthers nye stjerneskud, (WR Kelvin Benjamin) og har ikke overflod af andre stjerne receivere.
• Sidste år havde Lions 6. bedste defensiv imod løbespil, og Cam kan meget vel blive tvunget til at forsøge at løbe bolden meget.
• Megatron. (Behøver jeg sige mere?) 2 TD’s, 164 yards på kun 7 receptions. Jeg så ham ikke engang have sved på panden?
• Hvor Lions burde have draftet en cornerback, valgte de at drafte den offensive Golden Tate. 6 receptions og 93 yards i første kamp, gør ham til blot endnu en stærk tilføjelse på Lions offensiv, og giver Stafford endnu flere muligheder.
Det skal du holde øje med:
• Lions secondary er forfærdeligt, og deres mangler på gode cornerbacks er guf for enhver quaterback der tør at kaste langt. Hvis Cam kan få sine kast til at fungere, så kan det gøre ondt.
• WR Kelvin Benjamin spillede en glimrende debut, med 6 receptions, 92 yards og 1 TD. Hvis Cam kan finde lynhurtige Benjamin, så har han alle tiders chance for at lave samme triumf eller bedre.
• Lions offensiv spillede glimrende imod Giants i sidste uge. Men det er ikke Giants defensiv de står over for på søndag, det er et meget velspillende Panthers forsvar. Panthers blev sidste år det hold der tillod 2. færreste yards overhovedet, kun overgået af superbowl vinderne fra Seattle.
• Matthew Stafford kastede sidste år 19 interceptions, og Panthers forsvar lavede 20 interceptions. Hvis Stafford laver fejl i denne runde, så bliver det straffet.
Skader og karantæner (opdateret senest 11/9):
Panthers:
- DL Frank Alexander - Suspended
- QB Cam Newton - Probable
Lions:
- DB James Ihedigbo - Out
- DB Don Carey - Out
- RB Reggie Bush - Questionable
Spillet er Detroit Lions som vinder inkl. overtid.
Fås også til odds 2.28 på Pinnacle Sports
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar