Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan Eberle score mod et træt østrigsk hold?
- Chance
- 40%
- Betvalue
- 1104%
- Spilbar ned til odds
- 2,50
- Rigtig/forkert
CV 1X2: 94-4-2
Derfor skal du spille den:
- Canada har meget været målsøgende ved VM – mest scorende.
- Jordan Eberle er nummer 2 på den interne målscorerliste, hvor kun Taylor Hall har scoret flere mål.
- Eberle spillede senest sammen med Crosby i førstekæden, og scorede også mod Schweiz.
- Han har scoret 4 mål i 6 kampe ved VM.
- Eberle har spillet en del powerplay, hvor Canada har været meget stærke.
Det skal du holde øje med:
- At ramme målscorere kan være meget svært.
- Mange gange er det marginaler, der afgør, hvem der scorer målene.
- Eberle kan muligvis få færre skift i kampen, da den ikke har den store betydning for Canada.
- Canada har mange andre spillere, der sagtens kan score mål i kampene, og derfor giver det færre chancer til Eberle.
Team News:
Canada melder ikke noget om skader. Jeg regner dog med, at Canada kommer med alle 4 kæder, så man på den måde sparer lidt på de første kæder. Canada har dog klasse i alle 4 kæder på holdet, og man vil kunne køre Østrig over med 3. holdet, hvis det skulle være.
I målet forventer jeg dog at se Martin Jones (reservemålmand), da han kun har spillet 2 af de første 6 gruppekampe.
Østrig melder ikke noget om skader til kampen. Man starter måske med Bernhard Starkbaum (førstemålmand) til kampen, men kommer man bagud med 3-4 mål, så er det meget muligt, at man skifter målmand.
Indbyrdes:
Man spillede mod hinanden ved OL sidste år, hvor Canada sejrede med 6-0 i en meget ensidig affære. Canada kunne have vundet større, men kørte den sikkert hjem.
”Let's Beat The Bookies”
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar