Spiltip af Weberen
den
7 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan Saibari fortsætte formen?
I denne knock-out kamp skal Saibari og Marokko forsøge at spille sig forbi Canada, og det tror jeg de har gode muligheder for.
- Chance (Over-Under)
- 64-36%
- Betvalue
- 2107.5%
- Spilbar ned til odds
- 1.56
Betting tip
- Saibari har scoret 7 må i de seneste 12 landskampe, så han er i et godt run, og har momentum, som kan give ham mod ti at søge afslutningerne.
- Saibari har scoret i alle Marokkos gruppekampe ved dette VM, og i den seneste knock-out kamp scorede han i straffesparkskonkurrencen, hvor han sparkede det afgørende. Så det er en mand med selvtillid, som ligger på en god position.
- Canada har ikke imponeret under denne slutrunde. De var bedst imod Sydafrika, men det var to dårligt spillende hold. Derudover gik de videre fra en overkommelig gruppe, så jeg kunne godt forestille mig, at de vil få det rigtig svært, når de møder en modstander af Marokkos kaliber.
- Kigger man på den sæson Saibari har haft , så er det blevet til 15 mål for PSV i den hollandske liga, hvor han snitter 3,4 skud pr. kamp hvoraf 1,4 rammer indenfor rammen. Derudover har han i CL scoret tre mål for PSV, og haft et snit på 2,1 skud hvoraf 0,8 har ramt indenfor målrammen.
- Saibari ligger også oppe, som 9'er, og er både en trussel i luften, men også i dybden pga. hans store fart.
- Canada har "hjemmebanefordelen" og det kan skubbe Marokko lidt længere tilbage, og måske være lidt mere afventende i deres udtryk.
- Marokko har et rigtig stærkt defensiv, og står godt i deres kæder. Det betyder også at de offensivt ikke er det hold der folder sig mest ud, og jeg kan også frygte for, hvordan de vil gribe kampen an, hvis de kommer foran.
- Marokko har mange andre dygtige offensive profiler i Diaz, Bilal El Khannouss, Ounahi, Tallbi, Rahimi og Echghouyab. Så han kan blive presset om de offensive muligheder.
Oddsmarked
Det generelle marked ligger i de 1,43ish.
Holdene:
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar