18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Cagliari - Juventus: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
15-25-60%
Betvalue
1105%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Normalt ville en Juventus sejr på Sardinien ikke give 1,75 igen, men eftersom de er oprykkere, og Cagliari startede sæsonen med en udesejr, er oddset pænt højt. Jeg mener dog at oddset er FOR højt på Juve sejr. Cagliari har mistet nogle gode spillere i sommerpausen, og udeholdet beviste sidste weekend at de er tilbage i Serie A for fuld musik.

Cagliari
Øboerne har i sommerpausen mistet nogle af deres bedste spillere. Topscoreren de sidste sæsoner, David Suazo, er skiftet til Inter og fløjen Langella er ligeledes væk. På trods af åreladningen, overraskede Cagliari positivt i første runde med en 2-0 sejr ude over oprykkerne fra Napoli, og fik derved den optimale start på sæsonen. Sejren var dog ikke overbevisende, og resultatet ikke repræsentativt for spil og chancer. Hjemmeholdet havde langt de fleste chancer, men Allesandro Matri scorede sit første Serie A mål nogensinde, og Pasquale Foggia (som er lejet i Lazio), scorede til 2-0 på et straffespark. Nu møder man igen et oprykkerhold, men af en hel anden karakter en Napoli.

Cagliari er en af mine favoritter til at rykke ned i år. Det er muligt at de er kommet pænt fra start, og at de er stærke hjemme på Sardinien, men holdet er som nævnt svækket i forhold til sidste sæson, og de får svært ved at stå distancen over 34 kampe. I Napoli stillede holdet op i en defensiv 4-5-1 formation, og det vil man givetvis vælge at gøre igen, og så overlade initiativet til Juventus.

Træner Giampaolo har alle mand klar til kamp, og forventes at stille således op: Fortin-Ferri, Canini, Bianco, Del Grosso-Foggia, Parola, Conti, Fini, Matri-Acquafresca.

Holdet vil højst sandsynligt stille sig tilfreds med det ene point man har fra start, og fra en defensiv position, forsøge at holde fast i det.

Juventus
Oprykkerne fik den bedst tænkelige start på dette års Serie A, da man i weekenden tævede Livorno med 5-1 i Torino. Målene var fordelt med tre af slagsen til Trezeguet og to til indskifteren Iaquinta. Sejren var fuldt ud fortjent, og specielt i anden halvleg trak hjemmeholdet fra Livorno, og man kunne ikke se at de har brugt et år i den næstbedste række, med dertilhørende lavere tempo.

Vel mistede Juventus nogle stærke spillere da de blev tvangsnedrykket til Serie B qua Calciopoli skandalen i 2006, men de formåede trods alt at holde på spillere som Buffon, Nedved, Del Piero og Trezeguet. Derudover har man i sommerpausen forstærket sig med klassespillere som Salihamidzic, Andrade, Grygera, Tiago, Almiron og Iaquinta mv. Specielt defensiven og midtbanen er blevet styrket via disse indkøb.

Det forventes at Raineri vil starte med de 11 spillere som begyndte opgøret mod Livorno, og det betyder at Del Piero får genvalg fra start, og at Iaquinta må tage plads på bænken. Holdet vil stille op i Raineris foretrukne 4-4-2 formation, og med en stærk defensiv at gå ud fra, er jeg ikke i tvivl om at Cagliari vil blive kørt ned over 90 minutter i denne kamp. Juve stiller således op: Buffon-Salihamidzic, Andrade, Criscito, Chiellini-Nocerino, C.Zanetti, Almiron, Nedved-Del Piero, Trezeguet

Konklusion
Et hjemmehold som godt nok vandt premierekampen ude mod Napoli, men som samlet set er svækket i forhold til sidste år, får mere end svært ved at holde gæsterne fra fadet.

Juventus kan vise sig at være stærke nok til at udfordre Inter og Milan i kampen om mesterskabet i denne sæson, men det vil så også betyde at en kamp som denne skal vindes. De zebrastribede er ikke belastet af europæisk deltagelse i år, men har til gengæld et hårdt startprogram med udekampe mod Roma, Torino og Fiorentina. Så meget desto større grund til at denne kamp skal veksles til tre points.

Expekt giver 1,75 for 2 tallet i denne kamp, og det er der fin værdi i. 

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.