Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 62-38%
- Betvalue
- 1104,5%
- Spilbar ned til odds
- 2,63
- Rigtig/forkert
En lidt interessant duel her: Cadel Evans er velkendt for at være dygtig til at sprinte i forhold til at han er klassementsrytter, og det vil give ham masser af point, men pointtrøjen er ikke en trøje for klassementsrytterne her i Tour de France. Evans skal dog nok være i spil til
Men akkurat ligesom Evans, er også Mollema generelt ret dygtig til at skrabe point sammen. I Vuelta a España 2011 vandt han sågar pointtrøjen, og det vidner om at han er med fremme på mange etaper. Og det er lige netop hvad han er: På flade etaper kan han sagtens finde på at sprinte med om sekundære placeringer, om end det sker sjældnere end før, og samtidigt er han med fremme på alle bjergetaper.
Det essentielle duel, er at jeg tvivler på Cadel Evans. Giro d'Italia 2013 var hård, og så kan han godt pakke forklaringerne væk om at han kørte løbet som forberedelse - det vil kunne mærkes. Kulden var bestemt ikke en fordel, og samtidigt kæmpede han hver dag. Jeg tror, han får en meget svær Tour de France, særligt i løbets sidste uge. Omvendt satser Bauke Mollema på at toppe her under løbet, og kan hollænderen holde sig fri af skader og styrt (og er han kommet sig oven på en dårlig dag ved de nationale mesterskaber), så skal han have en fin chance her.
I en direkte spurt mod Evans, vil jeg fortsat holde på Evans. Men set over et helt løb, så ser jeg det slet ikke som usandsynligt, at Mollema kan hente flere point hjem end Evans, om end Evans vil være mere indstillet på at sprinte på etaper, hvor flere sprintere er sorteret fra. Derfor er han favorit her, men Mollema bør ikke undervurderes.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar