18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Buffalo Bills - Cleveland Browns: 2

Spiltip af Peter Jensen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Det nærmer sig vind eller forsving for Bills (5-4). Efter at have åbnet sæsonen 4-0, er de 1-4 i de seneste fem kampe og har tabt tre i træk, og med et nederlag i denne kamp begynder det at se meget svært ud at nå slutspillet.

De tager imod Browns (3-6), som efter nederlaget til Broncos sidste torsdag formentlig har indset at slutspil ikke er aktuelt i denne sæson.

Browns har spillet fint i de første tre quarters af de seneste kampe, men er gået helt ned i fjerde quarter i begge kampe, og har tabt.

Bills har en fordelagtig matchup mod Browns´ forsvar, men angrebet har ikke været kørende i de seneste uger og QB Trent Edwards har taget for mange dumme beslutninger, og hvis ikke der bliver rettet op på det, bliver det meget svært.

Bills skal være favoritter, men 33% på Browns, som bookierne har, er for lidt, og derfor er odds 3,1 (som man nu kan få) et rigtig fint værdispil.
Chance (1-2)
63-37%
Betvalue
3111%
Spilbar ned til odds
2,70
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Odds:
Buffalo Bills: 1,44 @ Pinnacle
Cleveland Browns: 3,10 @ bwin og Pinnacle

Cleveland Browns – status og trupnyt:
Browns er 3-6, men 2-2 på udebane, hvor nederlaget til Ravens (10-28)i spilleuge 3 var det eneste opgør, de slet ikke var ordentligt med i. 20-12 over Bengals, knebent 11-14-nederlag til Redskins (selvom spillet ikke var godt fra Browns' side i kampen, så havde de muligheden til sidst for at udligne eller vinde) og for tre uger siden 23-17 over Jaguars er det blevet til i de øvrige tre. Af de sidste fem kampe er to vundet og tre tabt.

De seneste to uger er det blevet til dumme nederlag hjemme i Ohio, til Ravens og Broncos. I begge kampe førte Browns ved indgangen til fjerde quarter, for så at smide det hele på gulvet. 0-17 i fjerde quarter mod Bills og 7-21 mod Broncos er simpelthen ikke godt nok, og det bør have været et fokuspunkt i ugens løb, at være fokuserede i alle fire quarters.

Der har været fin tid til at forberede sig til denne kamp, da kampen mod Broncos blev spillet sidste torsdag. Det har givet tre ekstra dage i forhold til Bills til at se modstanderen an.

På skadesfronten er der ingen, der med sikkerhed er ude. FB Lawrence Vickers meldes dog Doubtful, og har været ude de seneste to kampe, og ellers er TEs Darnell Dickins og Steve Heiden samt DT Shaun Rogers, OG Eric Steinbach og DE Corey Williams alle Questionable.

Vickers må forventes ikke at spille. Jeg har ikke kunnet finde nærmere oplysninger om de andre, og forventedes det ikke at de ville spille, ville det formentlig have været nævnt, så som udgangspunkt vil jeg tro at de alle spiller.

Buffalo Bills – status og trupnyt:
Bills er 5-4, og 3-1 på hjemmebane. Det er dog kun blevet til én sejr i de seneste fem kampe, og spillet på hjemmebanen har været noget tvivlsomt gennem det meste af sæsonen. Sejren over Seahawks i første spillerunde på 34-10 var aldrig i tvivl, og spillet var solidt. 24-23-sjren over Raiders to uger senere var yderst heldig, og skyldtes et 4th quarter comeback. De seneste to hjemmekampe har givet en sejr på 23-14 over Chargers og for to uger siden et 16-27-nederlag til Jets.

I sidste uge spillede Bills et divisionsopgør mod Patriots, og selvom Patriots spillede noget middelmådigt var 20-10-sejren aldrig i tvivl mod et tandløst Bills-mandskab. Nederlaget i den kamp sendte Bills ned på sidstepladsen i divisionen. Som status er efter gårsdagens kampe sidder Colts og Ravens på de to wild card pladser, selvom de har samme record som Dolphins og Patriots. Holder dette er det altså kun vinderen af AFC East, som når slutspillet.

Det ser ud til at RG Brad Butler (Probable) vender tilbage efter at have siddet ude i de seneste tre ugers nederlag. Han er en vigtig brik i løbeangrebet, og i de tre kampe han har været væk har løbeangrebet været ret uimponerende.

DE Aaron Schobel er med sikkerhed ude igen i denne uge, WR Josh Reed er Doubtful og forventes ikke at spille. Rookie-WR James Hardy, TE Robert Royal og S Donte Whitner er Questionable. Det forventes at Hardy spiller, mens Royals status er noget mere usikker.

Cleveland Browns' offense vs. Buffalo Bills' defense:
Brady Quinn gjorde sit indtog i Cleveland sidste torsdag, og han gjorde det godt, selvom han ikke var i stand til at føre holdet til sejren på det afgørende drive i fjerde quarter. Han ramte på 23 af 35 kast for 239 yards og to touchdowns, som begge blev grebet af TE Kellen Winslow. Winslow blev dog også skurken, da han i anden halvleg først lavede en dum offensiv pass interference, fumblede bolden, efter han var kommet forbi første down-markeringen, og gav Broncos bolden, hvilket de omsatte til scoring og til sidst tabte en bold på fjerde down. Efter dette fik Broncos bolden og kunne tage resten af tiden af klokken.

Bills' forsvars primære fokus når Browns kaster bør være at holde Winslow ude af kampen. Som jeg skrev i analysen af kampen mod Broncos, er Brady Quinn glad for at bruge sine TEs, og var det også i college, og da hans præcision på de dybe kast ikke er optimal vil han formentlig hovedsageligt kaste korte kast. Det er ikke fordi han ikke har god armstyrke, og han er i stand til at kaste bolden langt ned af banen, men når præcisionen ikke er optimal, vil det heller ikke være den bedste beslutning at kaste den dybt ofte, som Browns gjorde det med Derek Anderson.

Faren er, at det bliver for let at dække op for, hvis ikke Browns forsøger at afveksle spillet lidt, og derfor må han næsten forsøge at kaste dybe bare nogle få gange. Quinn kastede én gang mere end 15 yards ned af banen, og altså 34 gange kun højest 15 yards. Winslow og WR Donte' Stallworth var dog i stand til at skaffe yards efter at have grebet bolden, hvorfor der var mere end ét kast, der endte med at give mere end 15 yards.

Udover Winslow og Stallworth er WR Braylon Edwards et farligt mål. Han greb kun én bold mod Broncos, og jeg forventer at han vil få en større rolle i denne kamp. Quinn har haft mange dage til at træne med receiverne og få kørt spillene til træning, hvorfor trænerne nok vil åbne deres playbook mere op til denne kamp og give Quinn mere frihed.

Løbeangrebet føres an af RB Jamal Lewis, som for sæsonen har løbet 167 gange for 593 yards og fire touchdowns. Manden nærmer sig pensionsalderen og trænerne er ganske enkelt nødt til at aflaste ham noget mere. De har en hurtig RB i Jerome Harrison, men han har blot fået bolden 17 gange i år.

Ligesom i sidste uge vil trænerne formentlig også forsøge at få bolden i hænderne på WR Joshua Cribbs – holdets kick returner – og det kan meget vel ske på reverses, ligesom i sidste uge, hvor han på tre løb skaffede 48 yards.

I midten af forsvarslinjen står DT Marcus Stroud, der har været stærkt spillende det meste af sæsonen, og linebackerkorpset er en væsentlig grund til at Bills kun har tilladt 3,7 yards pr. carry. MLB Paul Posluszny og OLBs Kawika Mitchell og Keith Ellison udgør en stærk trio. Selvom de tillader få yards pr. løb er der dog tilladt 11 rushing touchdowns, og det er ikke godt nok. Ligeledes formåede Patriots' undraftede rookie-RB BenJarvus Green-Ellis at nette over 100 yards mod Bills i sidste uge. S Donte Whitners fravær kan dog være en del af forklaringen på dette.

Kasteforsvaret mangler, som omtalt tidligere, DE Aaron Schobels pass-rush, men ellers har Bills en stærk CB-duo i Terrence McGee og Jabari Greer. Rookie-CB Leodis McKelvin har ikke gjort det store væsen af sig på CB, men har vist glimt af sit potentiale som returner i denne sæson. Bills har blot tilladt 7 passing-touchdowns i denne sæson, hvilket kun Titans (5) og Colts (2) har gjort bedre. Til gengæld er det også kun blevet til fem interceptions, hvilket er fjerdefærrest i ligaen.

Bills har kun tilladt ét touchdown fra en TE, hvilket taler imod en stor kamp fra Winslow. Bortset fra Raiders (Zach Miller), Chargers (Antonio Gates) og Dolphins (Anthony Fasano og David Martin) er det dog begrænset hvor hyppigt deres modstandere i år har brugt deres TEs. Zach Miller greb ikke én eneste bold mod Bills, mens Gates greb fire for 55 yards og Fasano og Martin tilsammen fire bolde for 37 yards og et touchdown.

Buffalo Bills' offense vs. Cleveland Browns' defense:
Bills' angreb er begyndt at spille ligesom i sidste sæson, hvor holdet umiddelbart efter QB Trent Edwards tog over spillede fremragende, for så mod slutningen af sæson at falde sammen. Der er flere problemer: Edwards er kun i sit andet år, og må forventes indimellem at tage en forkert beslutning – de er dog blevet hyppigere i de seneste uger – men også den offensive linje må tage en del af skylden. Linjen har simpelthen ikke været god nok i pass protection og Edwards er blevet sacked 9 gange de seneste tre uger – holdet har i disse tre kampe lavet ni turnovers, hvilket bestemt ikke er acceptabelt.

Samtidig har RBs Marshawn Lynch og Fred Jackson ikke fået huller at løbe op gennem, hvilket igen er et problem, der skyldes den offensive linje. Nok er Brad Butler en god offensiv linjemand, men jeg nægter at tro at det alene skyldes ham, at linjen har været så dårlig i de tre kampe han har været væk.

Edwards har et rigtig solidt mål i hurtige Lee Evans, men udover ham er det en tvivlsom receivergruppe. Rookie James Hardy blev drafted for at aflaste Evans, og være den store, fysiske receiver, som kunne gribe bolden ind over midten. Hardy har dog slet ikke levet op til dette endnu (det skal dog siges at WR-positionen er en af de sværere positioner at omstille sig til når man kommer ind i ligaen, hvorfor det ikke vil være det mindste overraskende hvis Hardy først for alvor begynder at vise sig næste år). Evans vil formentlig blive dækket op af CB Eric Wright, der er Browns' absolut bedste CB.

Evans er førende receiver og har hele 18,9 yards pr. reception samt tre touchdowns. Herefter følger Marshawn Lynch, Josh Reed (der formentlig er ude), TE Robert Royal (tvivlsom), RB Fred Jackson og WR Roscoe Parrish inden James Hardy, der blot har ni receptions for 87 yards. Jeg forventer derfor også at se Lynch og Jackson tage del i kasteangrebet.

Jeg læste i går, noget jeg ikke selv havde tænkt over, nemlig at Bills i de seneste fire kampe har (og dermed altså i de seneste tre nederlag) spillet mod hold, der spiller 3-4-forsvar, med en stor dominerende NT (Jamal Williams hos Chargers, Jason Ferguson hos Dolphins, Kris Jenkins hos Jets og Vince Wilfork hos Patriots), og det har altså i de seneste uger været et problem. Browns spiller også 3-4 og har Shaun Rogers som nose tackle, og Rogers har efter min mening været bedre end alle ovenstående, med undtagelse af Jenkins, i denne sæson.

Det er selvfølgelig muligt at Brad Butlers skade har efterladt en svagere RG overfor modstanderens NT, men mod et 3-4 forsvar burde det være muligt at hjælpe til ved at sætte centeren til også at blokere vedkommende ud af spillet. Derfor er der bestemt også mulighed for at Bills kan få problemer i denne kamp, hvis Rogers er bare i noget nær topform. Generelt set tror jeg Bills' offensive linje kan få en svær kamp mod Browns' defensive ditto, der er uhyggelig stærk. Det har knebet mere i linebackerkæden, hvor Browns har været ramt af skader. Derfor er der bestemt muligheder for at løbe mod Browns, som tillader 145,2 yards rushing pr. kamp og 4,7 yards pr. carry. Bills får øget deres chancer betydeligt, hvis de er i stand til igen at få gang i løbeangrebet.

Kasteforsvarets stærkeste spiller er som nævnt CB Eric Wright, mens Brandon McDonald modsat har vist svaghedstegn sæsonen igennem, og Bills vil formentlig forsøge at kaste mod ham – det er selvfølgelig et problem hvis Lee Evans hele tiden dækkes af Eric Wright, da Evans er Bills' suverænt bedste receiver.

Tidligere møder:
De to hold mødte hinanden mod slutningen af sidste sæson, hvor det sneede kraftigt i Ohio. Browns vandt en uskøn kamp med 8-0. Jamal Lewis løb hele 33 gange for 163 yards i det opgør, og de to QBs ramte tilsammen på 22 af 57 kast for 261 yards. Bortset fra det møde skal vi helt tilbage til 2004 for at finde den sidste kamp mellem de to hold. Her vandt Bills på hjemmebane med hele 37-7.

Fremtidige tips

Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.