Tabt
Tips & Spilforslag
Brøndby - AaB: 1
Spiltip af Rasmus B. Olesen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 62-20-18%
- Betvalue
- 2108,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,61
- Rigtig/forkert
Betting tip
Så går det løs! Første SAS-liga kamp på Brøndby stadion i det nye år, hvor man med meget stor sandsynlighed kommer til at opleve overrækkelsen af det danske mesterskabet. Men der er 15 kampe endnu, og der er nogen der siger at alt kan ske – nogle ting er dog utænkelige i forhold til andre. Men nok om det nu! AaB kommer på besøg – så lad os hoppe lige ud i det.
Brøndby har haft en lidt blandet optakt til dette opgør, med den noget uventede exit fra Royal League. Der var dog ikke noget at gøre, både FCK og Gøteborg viste sig at være bedre hold i februar måned. Derfor kan man nu koncentrere sig fuldt ud om at køre mesterskabet hjem, og måske krydre det hele med en pokal for Dong Cup’en.
Træningskampene i vinterpausen er gået udmærket: 3 sejre over hold fra de lavere danske rækker og 2 uafgjorte resultat mod Young Boys (Schweiz) og Austria Memphis (Østrig), dog synes jeg det er svært at bruge disse resultater til noget. Man har ikke tabt, og så er der ikke så meget mere at sige om det.
I ugen op til SAS liga start spillede man kvartfinale i pokalturneringen, og sendte Skjold ud med 2-0. En pligtsejr i en kamp hvor der aldrig var tvivl om resultatet.
I optakten, som findes i BetXperts temasektion (der er et link her på siden, ovre til højre) kan der læses om til- og afgange for holdet, hvilket jeg derfor ikke vil komme ind på her, men den forventede startopstilling ser sådan ud:
Ankergren
Johansen – Nielsen – Agger – Sennels
Kamper – Retov – Daugaard – Kahlenberg
Skoubo - ?????
Elmander er ude til denne kamp og jeg er en del i tvivl om hvem der kommer til at spille ved siden af Skoubo helt i front. Mod Skjold var det Lorentzen der havde tjansen, men det er uvist om dette bliver gentaget. Mads Jørgensen kunne også få chancen fra start.
Brøndby er taget et smut sydpå for at komme på ordentligt græs inden premieren og vender hjem igen fredag. Når denne tur er overstået, vil brikkerne være faldet på plads og et endeligt bud på Skoubos makker vil være at finde her på siden.
Alt i alt, en stærk trup og en rigtig stærk start-ellever (selv uden Elmander), som er toptunet til ”mesterskabskampen”.
Gæsterne fra AaB har haft den mest begivenhedsrige vinterpause i mands minde og flere nordjyder er faldet ned fra stolene med alt den aktivitet der har været i klubben. En gedigen udskiftning i truppen og chokerende episoder med fyring til følge har holdt AaB helt fremme i medierne i pausen.
AaB har i ugen (tirsdag) en træningskamp mod Randers, hvor de sidste pladser endeligt bliver besluttet. Dog er denne startopstilling den mest sandsynlige:
Nielsen
Olesen – Andersen – Jakobsen – Jepsen
Lindstrøm – Augostinussen – Wurtz – Gaarde
Ericsson
Bræmer
Størst tvivl er der i det centrale forsvar: Starter U19-spilleren Michael Jacobsen eller overtager Marco Reda, canadisk landsholdsspiller, pladsen. Jeg har ikke set nok til de to til at jeg kan bestemme hvilken der vil være bedst, men det forlyder at Jakobsen fører med en næse i den kamp. Helt fremme er Bræmer vendt tilbage fra Silkeborg, hvor det ser ud til han er vokset en del med opgaven. Alternativet i front er Besart Berisha (bosnier lejet i HSV) eller Tulio, som gjorde en god figur i efteråret.
Men under alle omstændigheder, så er der forskel på de to hold. Brøndby er mere etableret i sin opstilling, og alle mand kender sin plads. Det er uden tvivl et tab for holdet, at man er uden Elmander, men det er set så mange gange før, at unge spillere som Lorentzen eller Absalonsen kan gå ind og være en god erstatning.
Mht. AaB skal man hæfte sig ved, at midterforsvaret er nyt. Trond Andersen var med i efteråret, ja, men han har ikke spillet så meget i træningskampene og med en ny makker ved hans side kan der opstå nogle problemer, især hvis Jepsen har en af de (ret så mange) dage hvor han bliver rundbarberet af en hurtig kant.
Helt fremme mangler AaB substans, David Nielsen har efterladt sig et hul og man er lidt i vildrede over hvem man skal bruge helt fremme. Bræmer? Besart? Tulio? Eller en af de to nye ukendte brasilianere? Der mangler virkeligt noget på den øverste plads, 5 unge, urutinerede og relativt uprøvede angribere er ikke en holdbar løsning. Én af dem KAN slå igennem i foråret, men det er uvist hvor meget man får ud af det fra første fløjt.
Alt dette sammenholdt med at Brøndby har 7-1-1 på hjemmebane og kun lukket 4 mål ind, mens AaB har 2-1-5 på udebane, gør det tvivlsomt hvor meget der er at komme efter for nordjyderne. Holdet skal have et par betydningsfulde kampe i benene før de nye spillere bliver rystet ordentligt på plads, og her i første runde er det en særdeles god situation for Brøndby. Hjemmesejren er rigtigt godt betalt her tidligt på ugen, men man skal være hurtig, for når weekenden kommer kan den næppe fås over 1,65.
Denne analyse vil blive opdateret som ugen skrider frem, og de sidste træninger bliver afviklet, så følg med her på siden!!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar