Tabt
Tips & Spilforslag
Bodø/Glimt - Odd Grenland: 2
Spiltip af Kenneth Nielsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 20-30-50%
- Betvalue
- 5160%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Betting tip
I pausen hentede de Tommy Svindal Larsen i tyske Nurnberg, og her i weekenden faldt de sidste detaljer på plads med den afrikanske angriber Patrick Suffo. Og selvsamme Suffo debuterede i søndagens hjemmekamp imod Aalesund med sejrsmålet til 2-1.
Købet af Suffo gør også at Odd Grenland nu er i besiddelse af et af Tippeligaens aller bedste angrebsduoer, da Soffu danner makker med deen utroligt farlige canadier Olivier Occean, det var da også de 2 der stod for målene i søndags mod Aalesund.
På skades situationen ser det straks lidt dårligere ud for Odd Grenland. Erik Holtan, Sebastian Henriksson og Bent Inge Johnsen har hidtil været ude med skader, og der er intet der tyder på at nogen af dem skulle blive klar til dennekamp imod Bodø/Glimt. Men de har jo klaret sig ganske glimrende uden de 3 indtil videre. I denne midtuge kamp møder de Bodø/Glimt, som netop har overtaget Odd Grenlands sidste plads i ligaen.
Faktisk så er Bodø/Glimt uden sejr i Tippeligaen i de seneste 10 kampe, sidste gang de hentede 3 point var tilbage i starten af maj månd. De sidste 4 kampe er alle tabt, og de 2 kampe her efter sommerpausen, er tabt 0-3 hjemme til Viking, og 0-2 ude til Rosenborg, så de har endnu ikke formodet at score heller. I det hele taget er Bodø/Glimt ikke et særlig målfarligt mandskab, specielt ikke på hjemmebane, hvor det kun er lykkedes dem at score 4 mål i deres 7 kampe.
Bodø/Glimt har i sæsonpausen forstærket med den aldrende midterforsvarer Erik Hoftun fra Rosenborg, det har bare ikke rigtig båret frugt endnu, da Bodø/Glimt har indkaseret 5 mål i de første 2 kampe.. Nu har Bodø/Glimt så været ude og invistere i yderligere 2 spillere, det drejer sig om Randall Brenes og Roy Miller (begge 21 år), landsholdsspillere fra Costa Rica. 2 spillere der ifølge Bodø/Glimts sportslige leder Tor Ove Falch besidder et højt international niveau. Så de kan blive meget spændende at følge.
Dog ankom de først til Bodø mandag aften, og man forventer først de er med i weekendens udekamp imod Ham-Kam.
Til gengæld er den tidligere FCK´er Harald Martin Bratbakk som er hentet i ROsenborg klar til at få debut for Bodø/Glimt. Handlen gik i orden allerede i sommerpausen, men Rosenborg ville ikke slippe Bratbakk før Rosenborg havde spillet imod Bodø/Glimt, og de gjorde de som bekendt i søndags.
Der er ingen tvivl om at Bratbakk er en klar forstærkning, men jeg tvivler på det er nok til at hamle op med et meget formstærkt Odd Grenland hold.
På skades siden, har Bodø/Glimt Cato Hansen ude for resten af sæsonen, mens angriberem Stig Arild Råket er ved at være klar igen. Han sad på bænken mod Rosenborg, men kunne godt være manden der skulle starte i front sammen med Bratbakk.
Som nævnt tidligere så er Odd Grenland, kommer i gang, med 2 sejre i de første 2 kampe efter pausen, og Bodø/Glimt er omvendt starten uden point og uden at have scoret mål. Når så Bodø/Glimt tilmed har tabt de sidste 4 ligakampe i træk og kun fået 4 point i de seneste 10 kampe, så er det mig uforståeligt at Bodø/Glimt er gjort til favoritter.
Godt nok har Odd Grenland været elendige på udebane i denne sæson (1-1-5) men de vandt den seneste udekamp, endda oppe i Tromsø med 1-0, og har som sagt også vundet den efterfølgende hjemmekamp imod Aalesund.
Som de 2 holds formkurver i øjeblikket former sig, er jeg ikke et sekund i tvivl at jeg ser Odd Grenland som favorit i denne kamp. Odd Grenland vandt også den omvendte kamp i foråret (2-1) og denne tilsvarende kamp sidste sæson (2-0).
Oddset på Odd Grenland er helt fantastiske 3,35 hos Expekt. Dansk Tipstjeneste er også godt med da de tilbyder 3,05 for en Odd Grenland sejr. Faktisk kan man få 7,30 gange pengene hos Tips Tjeneste hvis Odd vinder med 2, men det er måske lige satset nok. Men at spille på et rent 2-tal er uden tvivl rundens klart bedre spil.
Expekt har nu også lagt odds på kampen, os her kan man score gode 3,35 :o)
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar