Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Atletik - Diamond League - 100 m kvinder.
Blessing Okagbare er et stort talent fra Nigeria. Hun har tidligere også satset en del på længdespring, men har efterhånden fundet ud af, at potentialet er størst på sprinten.
Okagbare viser strålende form i sæsonstarten. Løb 11 rent i DL-åbningen i Shanghai og løb siden 11.03 sek i Beijing i World Challenge, hvor hun ikke fik modstand - og sikkert kunne have fået tiden yderligere ned, hvis hun var blevet presset.
Allison Felix er et sjældent fænomen, der kan løbe både 100 m, 200 m og 400 m. Hun har stået øverst på sejrsskamlen i både 200 m og 400 m ved større mesterskaber, mens hun stadig har hendes første individuelle medalje til gode på 100 m, der er hendes svageste distance af de 3.
Felix synes ikke i nærheden af topformen på 100 m. Hun løb bare 11.13 sek i Kingston i starten af maj, hvor hun blev femmer i et ikke skræmmende felt anført af VCB. Felix har selv udtalt, at hun har trænet mere på grundformen og de længere distancer i opstarten for at ramme formen på de kortere, når de rammer VM i august.
Okagbare er tydeligvis i super form modsat Allison Felix. Under normale omstændigheder ville jeg vurdere dem ret lige - men pt skal Okagbare være ret stor favorit mod Felix.
Chance (1-2)
65-35%
Betvalue
Bet value viser et væddemåls værdi baseret på spilforslagets chancevurdering. Jo højere bet value, desto bedre er væddemålet i forhold til oddset:
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tilføj kommentar