Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Imponerende australier kan hænge på Gasquet
- Chance (Over-Under)
- 57-43%
- Betvalue
- 1102,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,75
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU SPILLE DEN
- Mott har spillet god tennis i kvalen, hvor han har besejret både Kudryavtsev, Kamke og McGee og blot afgivet et enkelt sæt.
- Australieren er en af de større australske talenter og vil utvivlsomt gerne gøre opmærksom på sig selv på den store scene.
- Gasquet har ikke de helt store meritter i Melbourne, hvor han er røget i 3. runde de sidste to gange, senest i 2015, da han ikke spillede sidste år.
- Mott kan, til en vis grad, spille helt frit og blot nyde, at han får lov at spille på en af de store baner forn et altid entutiastisk hjemmepublikum.
- Presset er på Gasquet, der ved, at han skal spille gd og stabil tennis, hvis Mott ikke skal lugte for meget blod.
- Mott kommer til at have fantastisk opbakning, og vi har set talrige eksempler på, hvordan det kan løfte de australske spillere lidt ekstra.
- Der skal ikke meget mere end et enkelt tæt sæt til for at dække 28,5, og kigger man på Gasquets indledende runder i AO de seneste par år, ligner det bestemt en mulighed.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED
- Mott vil gerne levere, og der er også en risiko for, at der sniger sig lidt for meget præstationsangst ind, der kan påvirke negativt.
- Gasquet har haft en fin optakt via Hopman Cup, hvor han slog Evans, Zverev og Sock, og kun tabte til Federer.
- Mott skal med fra start, hvis det ikke skal blive et klassisk eksempel på at favoritten tager den hjem uden at kigge sig tilbage.
- Australieren er totalt uprøvet på dette niveau og har ikke mange kampe på højeste plan at måle sit niveau på, hvilket kan spille en rolle.
- Gasquet har et niveau der er højt nok til at køre Mott over, hvis han er i zonen og har fuldt fokus fra start til slut i kampen.
- Gasquet vil gerne styre kampen, og man ser ofte, at de unge spillere kan blive for passive og rådvilde, hvilket også er en risiko her.
Argumentpunkter i kursiv: Argumenter jeg mener oddssætterne/markedet overser/fejlvurderer
MARKEDET
Pt er det kun Danske Spil og 888Sport/Unibet med over-linjen på 28,5. Danske Spil med 1,8 mens 888Sport/Unibet har 1,77. Det er noget lavere end de mest markante uden licens, men indeholder dog stadig værdi efter min mening.
CV er sat til omkring de 95-5. Gasquet kommer ind med god form, og chancen for han taber her er nok ret minimal, da Mott stadig mangler meget, og der er heller ikke værdi at hente hverken den ene eller den anden vej.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar