Tabt
Tips & Spilforslag
Bjerringbro-Silkeborg - Århus GF: (AH: -1,5) 1
Spiltip af Nicolai Klausen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 63-0-37%
- Betvalue
- 3115,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,59
- Rigtig/forkert
Betting tip
Efter en pause pga. landskampe, er håndboldligaen igang igen. Nr. 4 i ligaen, Bjerringbro-Silkeborg, tager imod den overraskende 3'er, Århus GF. Bjerringbro har haft en svingende start på sæsonen, hvor der er blevet smidt unødvendige points, grundet mange skader og karantæner, men samtidig hentede nogle vigtige sejre, bl.a ude mod GOG. Århus GF er et hold, som har overrasket ved at slå både GOG og Kolding med henholdsvis 9 og 10 mål!
Holdende mødtes i pokalturneringen, for en lille måned siden, hvor det endte med en klar sejr til Bjerringbro på 42-34. I denne kamp, var Bjerringbro, stort set overlegen i alle spillets fasetter, og det var blot et spørgsmål om sejrens størrelse.
Odds
Fredag kl 10:30
1: 1,50 Sportingbet
x: 14,0 bet365
2: 4,00 Centrebet
Bjerringbro-Silkeborg.
En halv skidt start, vil man kalde det i Bjerringbro. Efter nederlag hjemme mod Skjern, og uafgjort ude mod oprykkerne fra Nordsjælland, har Bjerringbro smidt nogle dumme point væk, og ligger derfor "kun" på en 4 plads i Tele2ligaen.
Bjerringbro har været meget skadesplaget i starten af denne sæson, hvor bl.a. begge venstrehåndede backe, Nicolaj Ø. Nielsen, og nyindkøbet fra Flensburg, Jan Thomas Lauridsen, hvilket har betydet at den normale venstreback, Mads Nielsen, har været nødsaget til at spille højreback. En placering han dog har udfyldt til fulde, og hvor han har været stærk medvirkende til, at Bjerringbro ligger hvor de gør i ligaen. Stregspilleren Dragicevic, har sammen med Mads Nielsen, banket kasser ind efter behov, og de ligger henholdsvis 1 og 2 på topscorerlisten. Med fløjspilleren Toudahl på en 3 plads! Skræmmende at have top 3 på topscorer listen på samme hold. Ikke underligt at Bjerringbro i gns. scorer 33 mål pr kamp. Dette burde være nok til at slå de fleste hold i ligaen, men forsvaret har til tider svigtet, hvilket har kostet points.
Holdets højrefløj, Christian Back, har også gjort en rigtig god figur for Bjerringbro i denne sæson, så holdet må siges at have en utrolig 1 kæde, hele vejen rundt, med en sikker ankermand i en af ligaens bedste keepere Galic.
Bjerringbro havde 2 spillere med u-landsholdet i Polen, Toudahl og Olsen, hvor Morten Olsen kom med på all-star holdet.
Bjerringbro har stort set hele holdet klar til Århus GF kampen, hvor Nicolaj Ø. Nielsen muligvis også får sin sæson debut, hvilket vil give meget mere flow i Bjerringbro's angreb, med en venstrehånd på højreback.
Århus GF.
Århus GF har stået for en stor del af årets overraskelser, med hjemmesejre mod GOG og Kolding. Her kørte spillet uden problemer for Århus GF, og stort set alt lykkedes, men Århus GF har haft svært ved at leve op til dette niveau i flere af de andre kampe. Mod TTH spillede Århus GF, en svag kamp, men hev alligevel en 4 måls sejr hjem. Dette var dog mere en sejr grundet TTH's svaghed, end Århus GF's styrke.
Det er bagspillerne hos Århus GF, der trækker holdet, med Toke Holst i spidsen, og dette krydret med en af ligaens bedste stregspillere, den russiske kæmpe, Kuselev, som kom til fra Minden. Århus GF har også oprustet med den stærkt skydende venstreback, Dawid Nilsson.
På målmandspositionen er Århus GF, også godt dækket ind i kraft af Robert Lechte, som har stået nogle gode kampe for Århus GF, og som blev kampens spiller i hjemmesejren på 4 mål over Skanderborg. Denne Lechte blev dog skudt i sænk, sidst Århus GF besøgte Silkeborghallerne, og 2 målmanden Pedersen fik heller ikke fat i denne kamp.
Århus GF er nødt til at sætte sin lid til trioen, Kuzelev, Holst og Lechte, hvis man skal gøre sig forhåbninger om point imod Bjerringbro.
På fløjpositionerne er Århus GF langt fra lige så godt besat som Bjerringbro, og spillet foregår meget i bagkæden, og med streg indspil til Kuzelev.
Oddset 1.50 er højt sys jeg, men 1.83 på en 2 måls sejr til Bjerringbro, virker overdrevet. Klasseforskellen mellem de to mandskaber, er til at få øje på. Med pokalkampen i baghovedet, får jeg svært ved at se Århus GF's chancer i denne kamp.
Go' kamp.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar