Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 42%
- Betvalue
- 2107,1%
- Spilbar ned til odds
- 2,38
- Rigtig/forkert
Sølle tre etaper resterer af årets Tour de France, og det eneste klassement, der reelt set er i spil, er bjergklassementet. Her fører Chris Froome i øjeblikket foran Nairo Quintana, mens Christophe Riblon, Mikel Nieve og Tejay van Garderen er en tand bagefter, men man må heller ikke undervurdere Joaquim Rodriguez, der har fundet formen.
1. Chris Froome (Sky) 104 points
2 Nairo Quintana (Movistar) 97 points
3 Christophe Riblon (AG2R) 77 points
4 Mikel Nieve (Euskaltel) 63 points
5 Tejay van Garderen (BMC) 62 points
6 Joaquim Rodriguez (Katusha) 59 points
Der er forskel i motivation, og umiddelbart vil jeg mene, at Mikel Nieve har størst interesse i trøjen sammen med Christophe Riblon og dernæst Tejay van Garderen. Det kan godt blive svært for Riblon, der brugte 18. etape i et langt udbrud, og det samme må gøre sig gældende for Tejay van Garderen: 19. etape er nemlig drønhård, men der er samtidigt mange point i spil. Derfor skal man helt klar fra starten af, og efter 18. etape virker det umiddelbart tvivlsomt om de vil ud i et langt indianerudbrud igen.
Derfor ser jeg det primært som en kamp mellem Chris Froome, Nairo Quintana, Mikel Nieve og Joaquim Rodriguez. Her har Mikel Nieve mest frihed til at angribe, da han reelt set ikke kører for klassementet. Det kan komme ham til gavn på 19. etape, hvor mange point er tidligt på etapen. Nieve til det nuværende odds er ikke interessant (desuden er der også en analyse ude på ham før løbet).
Det ligner en klassementskamp
Jeg synes derimod det er interessant at kigge på klassementet. Chris Froome sidder komfortabelt på førstepladsen i det samlede klassement, men Nairo Quintana jagter en andenplads - han skal presse på, for at få Alberto Contador væk. Det kan ske på 19. etape, hvor der er mange point på spil, men det kan bestemt også ske på 20. etape, der slutter med en stigning udenfor kategori, og dermed er der 50 point til vinderen her.
Nairo Quintana er blevet hyldet som den bedste klatrer i feltet, og derfor kunne han meget vel ende med en bjergtrøje (som han tidligere har kørt efter i andre løb, hvorfor der er lidt interesse for prikkerne).
Spørgsmålet er om han kan hente de resterende syv point på Chris Froome, der reelt set har været den stærkeste mand i bjergene? Det ser jeg bestemt som muligt. Særligt på 20. etape, hvor Quintana i skrivende stund er min favorit. Han virker til at blive stærkere og stærkere, og samtidigt er det værd at bemærke, at den 20. juli er Colombias uafhængighedsdag. Derudover er Quintanas gamle træner (samt det colombianske Tour de l'Avenir-hold) på besøg, og selvom de næppe vinder etapen for ham, så giver det trods alt en forøget motivation.
Chris Froome er hans farligste udfordrer, men jeg forestiller mig, at han kører lidt mindre aggressivt nu, hvor han har tre etapesejre og den gule trøje, hvorimod Quintana presser på for at komme op på podiet. Jeg kan heller ikke forestille mig, at Froome har den største interesse i prikkerne, forstået på den måde, at han ikke vil køre for placeringerne - det så vi lidt Quintana gøre på 18. etape, da han 'overspurtede' Rodriguez. Netop Rodriguez kan også nævnes, men det ser svært ud for ham - han er 45 point efter Froome.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar