Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Et purrungt Ajax hold taber mod et meget godt Benfica hold
- Chance (1-X-2)
- 55-24-21%
- Betvalue
- 3111,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
- 3-0
Benfica har set virkelig gode ud og er pene favoritter mod et Ajax hold som mangler sine bedste spillere og som består af veldig unge spillere.
Ajax havde det ikke for vanskelig mod FCM. Til det var FCM ret og slet for svage. Benfica er på et helt andet nivå. De vant sin gruppe overbevisende. 5-0-1 / 17-6.
I slutspillet har de slået Liverpool 4-1 og sidst slog de Zagreb 3-1. 24 mål i sine 8 kampe.
Benfica er som Ajax en af de klubberne som er bedst til at spytte fræm nye talenter, men Ajax kommer ikke med sine bedste spillere her. Det gør Benfica som har spillet nesten med samme hold igennem turneringen. Alvaro/Morata i forsvaret, Dantas på midten og Ramos på top. sistnevnte med 6 mål i 7 kampe.
Benfica er som Ajax et hold som gerne holder fast i sit system 433 og er mod dette Ajax hold bedre i de fleste posisjonene. Det er selvfølgelig svært at konkludere ud i fra nogle Youth League kampe.
Ajax kunne haft et kanon hold på dete nivået, men mange som er unge nok har overhodet ikke været med i denne turneringen fordi de er med 1.holdet. Nu spilles slutspil kampene samtidlig som 1.holdet er på træningslejr så dermed mangler de i tillegg fire nøkkelspillere som har været med tidligere. Nye spillere som er hentet ind er heller ikke registreret og kan ikke deltage.
Dette er en U19 turnering, men Ajax har mange spillere som kan deltage i flere år fremover. 5 stk indvolveret sidst er 16 år eller fylt 17 i år. Langt de fleste hos Benfica er 19 år.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar